MINSK, Međunarodni monetarni fond preporučio je Minsku da uvede plivajući kurs rublje, zamrzne plate, poveća kamate i prekine sa kreditiranjem privrede Bjelorusije.
Ta zemlja je od fonda zatražila novi kredit za stabilizaciju finansijskog sistema, zapalog u najtežu krizu u posljednjih deset godina.
Misija fonda procjenjuje stanje bjeloruske privrede od 1. juna. Prvog dana rada misije bjeloruska vlada se obratila fondu sa molbom o kreditnoj podršci, zatraživši od 3,5 do osam milijardi dolara.
Narodna banka Bjelorusije je krajem maja devalvirala rublju za 36 procenata uvodeći pritom stroga ograničenja za oscilaciju kursa, što je rezultiralo eksplozijom inflacije uz tešku nestašicu deviza i periodičnim prekidima isporuka uvozne robe.
“Devizno tržište u Bjelorusiji ne funkcioniše, i zato preporučujemo prelazak na pllivajući kurs, koji će određivati tržišni principi”, kaže šef misije MMF Kris Džarvis i dodaje da su “izvori krize u prekomjernom kreditiranju i povećanju plata na nivo koji ekonomija sebi ne može da dozvoli“.
“Neophodno je rezanje kredita u okviru državnih programa, kao i povećanje kamata na nivo veći od inflacije. Vlada mora da ostvari bezdeficitni budžet, suzbijajući rast zarada u ovoj godini”, istakao je Džarvis.
Ispunjavajući zahtjeve Lukašenka vlada je zamrzla cijene brojnih proizvoda i snizila cijene benzina za 13-20 odsto, koje su prije toga skočile za 30 procenata.
Džarvis je istakao da MMF ne odobrava administrativno regulisanje cijena. “Ograničavanje cijena nije dobra ideja, jer to vodi u nestašice”, rekao je predstavnik MMF. Kako bi zaštitile domaće tržište, bjeloruske vlasti su u subotu uvele stroga ograničenja za izvoz bjeloruskih proizvoda uključujući benzin.
Prema zvaničnim podacima, inflacija u Bjelorusiji je za pet mjeseci dostigla 25 procenata. Bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko je nedavno dva puta zahtijevao od vlade da spriječi rast cijena i obećao povećanje zarada i penzija. Tanjug