NJUJORK, Izgledi za zapošljavanje u predstojećem trećem kvartalu poboljšani su u poređenju sa prethodna tri mjeseca u nešto više od polovine zemalja obuhvaćenih najnovijim istraživanjem kompanije ManpowerGroup.
Nakon najmanje dvije godine tokom kojih su bili primorani poslovati sa minimalnim brojem zaposlenih, poslodavci sada bilježe dostatnu potražnju za svojim proizvodima i uslugama, što nameće potrebu novog zapošljavanja, pokazalo je tromjesečno istraživanje te kompanije za posredovanje u privremenom zapošljavanju. “S obzirom da potražnja počinje jačati, svjedočićemo novom većem zapošljavanju. Većina viškova kapaciteta je popunjena, pa tako namjere zapošljavanja rastu, sudeći po onome što čujemo od naših klijenata”, kazao je izvršni direktor grupe Jeff Joerres.
Izgledi za zapošljavanje u trećem kvartalu poboljšani su u 20 od 39 zemalja i područja obuhvaćenih istraživanjem Manpowera u poređenju s prethodna tri mjeseca. Namjere zapošljavanja ostale su nepromijenjene u četiri zemlje, uključujući SAD, a pogoršane su u 15 zemalja. U poređenju s trećim lanjskim tromjesečjem, izgledi za zapošljavanje poboljšani su u 24 zemlje a pogoršani u njih devet, uključujući Kinu, gdje rast zaposlenosti, čini se, dostiže stabilan nivo, navodi se u izvještaju.
Najslabiji izgledi za zapošljavanje na globalnom nivou, kao što je pokazao i prethodni kvartalni izvještaj, ostaju i dalje u Grčkoj, Španiji, Irskoj i Italiji. Grčke prognoze su poboljšane u poređenju s prethodnim izvještajem, no pogoršane su u drugim zemljama koje osjećaju posljedice dužničke krize, navode u Manpoweru, napominjući da Portugal nije obuhvaćen istraživanjem. U istočnoj Evropi izgledi za zapošljavanje uglavnom su poboljšani, zahvaljući sektorima proizvodnje i građevinarstva, dok snažne finansijske i poslovne usluge poboljšavaju izglede za Njemačku, najveću evropsku privredu.
Za SAD, najveću svjetsku privredu, izvršni direktor Manpowera predviđa smanjenje stope nezaposlenosti do kraja trećeg tromjesečja. Istraživanje u SAD-u provedeno je među 18 hiljada tamošnjih šefova odjeljenja ljudskih resursa i dio je šireg istraživanja koje je obuhvatilo 63 hiljade menadžera za zapošljavanje širom svijeta. Kako je pokazalo globalno istraživanje, izgledi za zapošljavanje i dalje su najveći u Aziji, gdje je daleko veća vjerovatnoća da će poslodavci zapošljavati nove ljude nego što je u dvije Amerike ili u Evropi. Poslovni.hr