BANJALUKA, Prosječne plate radnika u ribarstvu, poljoprivredi, lovu i šumarstvu, kao i u zdravstvenom i socijalnom radu u RS u prvom kvartalu ove godine bilježe pad, dok su u istom periodu lani zaposleni u ovim oblastima iz mjeseca u mjesec dobijali veće plate.
S druge strane, do povećanja plata u prvom kvartalu ove godine u RS došlo je u oblasti finansijskog posredovanja.
Prema podacima Zavoda za statistiku RS, najveće plate u martu ove godine opet su imali zaposleni u oblasti finansijskog posredovanja, gdje je prosječna neto plata iznosila 1.255, dok je u martu prošle godine iznosila 1.212 maraka.
Najmanje plate imali su zaposleni u ribarstvu sa prosječnom neto platom od 508 maraka, dok je 2010. godine ona iznosila 632 marke.
Najveći pad plata u martu ove godine u odnosu na februar zabilježen je u području vađenja ruda i kamena i to za 105 maraka.
Prosječna isplaćena plata u ovoj oblasti u februaru iznosila je 1.062 marke, a u martu 957 maraka. Pad je zabilježen i u oblasti proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, građevinarstvu i ugostiteljstvu.
S druge strane, prosječne neto plate najviše su povećane u oblasti saobraćaja, skladištenja i veza i to za 116 maraka. Plate su u martu rasle i u obrazovanju i prerađivačkoj industriji.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Ranko Milić kaže da su plate u RS u javnom sektoru i oblasti finansijskog posredovanja konstantno najveće.
– U granama koje stvaraju novu vrijednost nažalost nema prostora da se povećavaju plate, ali zato oni koji su u oblasti usluga diktiraju pravila i uzimaju plate kolike smatraju da im trebaju – naglasio je Milić.
Prema podacima Zavoda za statistiku, prosječna neto plata u Srpskoj u martu ove godine u odnosu na prosječnu platu u 2010. godini nominalno je veća za 2,9 odsto, a realno manja za 1,7 odsto.
– Prosječna plata u januaru ove godine u odnosu na decembar 2010. nominalno je ista, a realno manja za 1,5 odsto. U februaru ove godine u odnosu na januar, prosječna isplaćena neto plata nominalno je veća za 0,7 odsto, a realno manja za 0,2 odsto, dok je u martu u odnosu na februar ove godine prosječna plata nominalno veća za 0,3 odsto, a realno manja za 0,5 odsto, ističe se u izvještaju Zavoda.
Milić kaže da pad realnih plata ukazuje na prisustvo inflacije, odnosno na porast cijena.
– U svim oblastima gdje plate nisu nominalno rasle ili su neznatno rasle, s obzirom na rast troškova života, plata je realno pala – istakao je Milić.
Pad potrošnje
Ranko Milić je naglasio da privrednici već duže vrijeme upozoravaju na to da bi u RS moglo da dođe do pada plata zbog opšte krize i novih nameta na privredu, kao i zbog pada potrošnje.
– Kod nas je potrošnja pala, a čim pada potrošnja pada i potreba za proizvodnjom, tako da je to lanac koji se nadovezuje i plašim se da se krećemo u negativnom smjeru. Potrebne su mjere za pokretanje proizvodnje kako bi se povećala primanja, a time i potrošnja – naglasio je Milić. Glas Srpske