BANJALUKA, SARAJEVO, Nadležni inspektori u BiH još nisu počeli dodatne kontrole mesa ribe som pangasius, porijeklom iz Vijetnama, iako je od početka godine na naše tržište uvezeno 196 tona.
Podsjećemo, zemlje EU su uvoz mesa vijetnamskog soma zabranile zbog sumnji da sadrži radioaktivne materije i teške metale.
U entitetskim inspektoratima su nam potvrdili da nisu dobili obavještenje o uklanjanju i pojačanoj kontroli ove ribe na tržištu, ali su rekli da je ona prilikom uvoza prošla sve neophodne kontrole.
Kako je kazala Dušanka Makivić, portparol Republičke uprave za inspekcijske poslove RS, veterinarski inspektori RS nisu dobili obavijest od nadležne kancelarije za veterinarstvo BiH o potrebi za uklanjanjem i kontrolama mesa vijetnamskog soma na području RS.
Ona je navela da će inspektori, u slučaju dobijanja obavjesti, reagovati na traženi način.
Nermin Smajlagić, glavni veterinarski inspektor FBiH, takođe je rekao da još nisu dobili obavještenje o pojačanoj kontroli ribljeg mesa soma pangasiusa.
“Ako je uvoz mesa te ribe odobren, onda su izvršene kontrole i na granici i na mjestu istovara, tako da je ono moralo proći tu kontrolu”, rekao je Smajlagić.
Prema riječima Ratka Kovačevića, portparola Uprave za indirektno oporezivanje (UIO) BiH, u prvih pet mjeseci ove godine u BiH je uvezeno 196 tona ribe som pangasius, koja ima porijeklo iz Vijetnama, u ukupnoj vrijednosti 644.000 KM.
“Ova riba nije uvezena direktno iz Vijetnama, već iz Hrvatske, Danske, Italije i Srbije”, rekao je Kovačević i dodao da UIO ne vrši kontrolu kvaliteta robe koja se uvozi, jer to vrše nadležne entitetske inspekcije.
“Međutim, da bi uvoznik mogao proći carinsku proceduru uvoza, osim sve neophodne dokumentacije, mora donijeti i uvjerenje nadležne inspekcije da ta roba zadovoljava sve standarde i kvalitet za uvoz i stavljanje u slobodan promet na tržiste BiH”, rekao je Kovačević.
On je dodao da je riba koja je uvezena iz pomenutih zemalja imala svu potrebnu dokumentaciju i uvjerenja nadležnih inspekcija da zadovoljava sve standarde i kvalitet za uvoz i stavljanje u slobodan promet u BiH.
Danas nismo uspjeli dobiti odgovor iz nadležne kancelarije za veterinarstvo BiH da li postoji opravdana potreba za novim kontrolama mesa ove ribe na tržištu BiH i šta će biti preduzeto u narednom periodu.
Stručnjaci navode da konzumiranje mesa zagađene ribe može dovesti do raspada imunobiološkog stanja organizma, izazvati oboljevanja svih organa, naročito centralnog nervnog sistema, organa za varenje i bubrega.
Mesud Lakota, sekretar Udruženja za zaštitu interesa potrošača BiH, rekao je da je potebno vršiti efikasniji inspekcijski nadzor na tržištu, jer je evidentno da se hranimo nekvalitetno. Nezavisne novine