BANJALUKA, U BiH je za pet mjeseci ove godine uvezeno 196 tona ribe “som – pangasius” porijeklom iz Vijetnama, vrijednosti 644.000 KM, podaci su Uprave za indirektno oporezivanje BiH.
Evropska unija je uvela rigorozne mjere kontrole ove vrste ribe zbog sumnje u ispravnost uzgoja, prisustva teških metala i radioaktivnosti, te zabranila njen uvoz i prodaju.
Iako ova riba u BiH nije direktno uvezena iz Vijetnama, firme iz Čitluka i Banjaluke ovu ribu na područje BiH uvozile su iz Hrvatske, Danske, Italije i Srbije.
Iz zdravstveno-sanitarne inspekcije RS saopšteno je da je za uvoz namirnica životinjskog porijekla nadležna Kancelarija za veterinarstvo BiH, koja entitetske inspekcije obavještava o tome koje sumnjive proizvode životinjskog porijekla treba kontrolisati.
Direktor kancelarije za veterinarstvo BiH Drago Nedić izjavio je da svi proizvodi koji se uvoze podliježu kontroli.
– Za sada nismo dobili nikakve informacije o tome da je riba uvezena iz Vijetnama radioaktivna i da u sebi sadrži teške metale – istakao je Nedić i dodao da će se u toku narednih dana obaviti dodatne provjere i kontrole.
– Riba koja je uvezena iz pomenutih zemalja, a ima porijeklo iz Vijetnama imala je svu potrebnu dokumentaciju i uvjerenja nadležnih inspekcija da zadovoljava sve standarde i kvalitet za uvoz i stavljanje u slobodan promet u BiH – saopšteno je iz UIO BiH. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ako ne svijetle u mraku, dobre su, pa i ovako jedemo smeće već godinama, malo teških metala uz osiromašeni uranijum i zemlju pretrpanu pesticidima, azotom i sl. dobro dođe za promjenu, zar ne? raznvrsnija ishrana je zdravija!