TIRANA, Dvodnevna Godišnja Skupština Evropskog fonda za Jugoistočnu Evropu danas je službeno otvorena u Tirani u Albaniji. Među oko 300 predstavnika koji dolaze iz centralnih banaka i finansijskog sektora Jugoistočne Evrope, Istočne Evrope i Kavkaza, prisutni su bili i predstavnici donatorskih agencija, uključujući Evropsku komisiju i njemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj (BMZ).
Skupštini su prisustvovali i predstavnici raznih međunarodnih finansijskih institucija i privatnih investitora.
Samom događaju prisustvivali su i premijer Republike Albanije prof. dr. Sali Berisha, guverner Banke Albanije Ardian Fullani, njemački ambasador u Republici Albaniji Carola Müller-Holtkemper te direktor Generalne uprave za proširenje pri Evropskoj komisiji Gerhard Schumann-Hitzler.
Glavna tema „Oblikujemo i utičemo na novu stvarnost“, panel rasprava ovogodišnje Generalne skupštine obuhvatiće nove aspekte i prilike vezane uz finansijski razvoj u jugoistočnoj Evropi i susjednoj istočnoj evropskoj regiji u periodu izlaska iz globalne krize.
Naglasak je na finansiranju mikro, malih i srednjih preduzetnika, kao i na energetskoj učinkovitosti i finansiranju obnovljive energije, što pokriva Green for Growth Fond.
KfW Entwicklungsbank (Njemačka razvojna banka) osnivač je EFSE-a, a dodatnu finansijsku podršku dalo je njemačko Savezno ministarstvo za eknomsku saradnju i razvoj (BMZ) i Evropska komisija.
Ona je takođe danas najavila potpisivanje novih ugovora o kreditiranju s četiri finansijske institucije iz ciljne regije radi podrške mikro i malim poduzetnicima (MSE), kao i za poboljšanje uslova stanovanja.
Ugovori o kreditiranju potpisani sa ProCredit Bank Makedonija (kredit od 2,5 miliona evra i kredit od 2,5 miliona evra u makedonskim dinarima), Raiffeisenbank Srbija (krediti za poboljšanje uslova stanovanja od 25 miliona evra), MCC Mikrofin u Bosni i Hercegovini (MSE kredit od 4 milijuna evra) te Araratbank iz Armenije (MSE kredit od 10 miliona američkih dolara).
Europska komisija je najavila da će investirati pet miliona evra kako bi podržala razvoj EFSE fonda i investicija u Hrvatskoj i Turskoj.
EFSE trenutno ima 16 partnerskih zemalja.
“Ovogodišnja Skupština obilježila je petu godinu stalnog napretka EFSE-a u poticanju ekonomskog rasta, prihoda i stvaranja novih radnih mjesta,” rekao je dr. Klaus Glaubitt, predsjednik Uprave EFSE-a i dodao da je “od decembra 2005., EFSE je odobrio oko 975 miliona evra sredstava lokalnim finansijskim institucijama radi daljnjeg kreditiranja mikro i malih preduzeća te privatnih domaćinstava, omogućivši finansiranje za oko 270,000 kompanija i domaćinstava u iznosu 2,5 milijardi evra. U tom je procesu EFSE pomogao otvoriti ili zadržati barem jednako toliko radnih mjesta. Samo u Albaniji, EFSE je finansirao više od 8.700 mikro i malih preduzetnika te omogućio poboljšanje uslova stanovanja kućanstvima.“
Predsjednik Uprave EFSE-a je naglasio da je činjenica da je G20 uvrstio EFSE među najinovativnija finansijska rješenja za mikro, mala i srednja preduzeća, što, kako kaže , svjedoči o vrijednosti EFSE-ova modela javno-privatnog partnerstva kao katalizatora finansijskog razvoja.
Dr. Klaus Glaubitt osvrnuo se i na EFSE-ove planove za budućnost u regiji.
“Gledamo na nadolazeće godine s povjerenjem, sa željom da doprinesemo, zajedno s našim partnerima, otvaranju novih radnih mjesta i prosperitetu cijele regije po principima odgovornog finansiranja. Uzevši ciljanu regiju kao cjelinu, do 2015. godine EFSE planira investirati 900 miliona evra partnerskim institucijama koje će podržati oko 280.000 novih mikro i malih preduzetnika te poboljšati uslove stanovanja domaćinstvima“, istakao je Glaubitt.
Monika Beck, direktorica Centra znanja za razvoj finansijskog sektora u KfW Entwicklungsbank, članica Upravnog odbora EFSE-a te predsjednica EFSE Developement Facilility rekla je da će EFSE takođe pojačati svoju tehničku pomoć i programe obuke za partnerske institucije kako bi prilagodio prakse kreditiranja na novoj ekonomskoj oblasti tokom oporavka od krize.
“Osim većeg kreditiranja u segmentu mikro i malih preduzetnika, EFSE će na taj način djelotvorno finansirati i podržati privredu“, rekla je Beck.
Evropski fond za Jugoistočnu Evropu (EFSE)
Cilj EFSE-a, fonda za mikrofinansiranje, je briga za ekonomski razvoj i napredak Jugoistočne Evrope te istočne susjedne evropske regije, što uključuje Albaniju, Armeniju, Azerbejdžan, Bjelorusiju, Bosnu i Hercegovinu, Bugarsku, Makedoniju, Gruziju, Kosovo, Moldaviju, Crnu Goru, Rumunjsku, Srbiju i Ukrajinu.
Fond nudi dugoročne instrumente finansiranja primarno za mikro i mala preduzeća (MSE) te kredite za privatna domaćinstva u obliku kredita za poboljšanja uslova stanovanja putem lokalnih finansijskih institucija.
S obzirom da je pristup finansijskim sredstvima ključni faktor razvoja mikro, malih i srednjih preduzetništva, EFSE je usmjeren na pomaganje lokalnih finansijskih organizacija u jačanju njihove mogućnosti da osiguraju odgovarajuće, održivo finansiranje.
Podršku investicijskim aktivnostima EFSE-a pruža EFSE Development Facility koji pruža partnerskim institucijama tehničku pomoć, savjetovanje i usluge obuke za razvoj njihovih operativnih kapaciteta i profesionalnog menadžmenta. EFSE je osnovala KfW (Njemačka razvojna banka) 12. decembra 2005. godine iz četiri multi-donatorska programa kojima je upravljala banka.
EFSE je prvo javno-privatno partnerstvo ove vrste i prvi privatno upravljan fond za razvoj finansija koji utiče na privatno finansiranje mikro i malih preduzetnika u ciljanoj regiji.
Kapital je prikupljen od donatora, međunarodnih finansijskih institucija i privatnih institucionalnih investitora, uključujući Njemačko Federalno Ministarstvo za ekonomski razvoj i saradnju, Evropsku komisiju, Vladu Republike Albanije (kao prvog EFSE-ovog dioničara iz EFSE-ove ciljane regije), Austrijsku Razvojnu banku OeEB), Švicarsku agenciju za razvoj i saradnju (SDC), Dansku međunarodnu razvojnu agencijau(DANIDA), KfW Entwicklungsbank kao glavnog investitora, Međunarodnu finansijsku korporaciju (IFC), Holandsku finansijsku kompaniju (FMO), Evropsku banku za obnovu i razvoj (EBRD), Evropsku investicionu banku (EIB). Fondom upravlja Oppenheim Asset Management Services S.à r.l., Luxembourg, a Savjetnik fonda je Finance in Motion GmbH, Frankfurt/Main, Njemačka.