BEOGRAD, Istraživanje o korupciji u Srbiji je pokazalo da je 8,1 odsto ispitanika imalo iskustvo s korupcijom, a mito su najčešće davali ljekarima, 54,8 odsto, policiji, 38,5, medicinskim sestrama, 25,7 odsto, i službenicima katastra.
Najznačaniji podatak iz istraživanja jeste da građani u većini slučajeva, 56 odsto, sami nude novac, poklon ili protivuslugu državnom službeniku, rekao je Dragan Vukmirović, direktor Zavoda. “Ispitanici su odgovarali da najčešće nude mito radi ubrzanja ili završetka neke procedure ili dobijanja boljeg tretmana. Kao vrsta mita najčešće se daju novac i hrana”, rekao je on. Prosječna vrijednost mita u novcu je 15.333 dinara.
Vukmirović je istakao da je 6,8 odsto stanovnika izjavilo da je prije posljednih republičkih izbora od njih traženo da glasaju za neku stranku u zamjenu za neku uslugu.
On je dodao da građani koji su imali iskustva s korupcijom te slučajeve nisu prijavili jer smatraju da je to beskorisno i da niko ne bi mario ili smatraju da je poklon znak zahvalnosti. Vukmirović je rekao da građani ne prijavljuju korupciju jer je najčešće oni i nude.
Procenat građana koji je imao iskustvo s korupcijom u posljednjih godinu dana je ispod prosjeka regiona i iznosi 9,3 odsto, a taj procenat u BiH iznosi 20,7 odsto, Albaniji 19,3, Hrvatskoj 11,2, Crnoj Gori 9,7 i Makedoniji 6,2.
Anketu o korišćenju javnih usluga pokrenula je kancelarija Ujedinjenih nacija za drogu i kriminal, a sproveo je Zavod statistiku na uzorku od 3.000 domaćinstava i s građanima uzrasta od 18 do 64 godine od 24. juna do 12. jula prošle godine. Emg.rs