BEOGRAD, Banke u Srbiji koje su do sada povećavale kamate, svojevoljno, a najčešće pod plaštom svoje „poslovne politike“, moraće u narednih pola godine, dok ne stupi na snagu Zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga da smanje marže. Naime, neke banke su u vrijeme izbijanja finasijske krize, preko noći, da bi se „zaštitile“, a više profitirale, gotovo duplirale svoje marže, što je značajno povećalo ukupnu cijenu zajma. Novi propis, međutim, ne važi retroaktivno, već će se primjenjivati na budući dio ugovora koji su u tečaju.
Vraćanja novca klijentima na čije su kredite banke primjenjivale odredbe da kamate mogu da mijenjaju u skladu s poslovnom politikom ili drugim uopštenim ugovornim odredbama, a bez jasne naznake zbog čega se cijena zajma povećava – neće biti. Ipak, mnogi krediti će tako ubuduće manje koštati korisnike.
– Ukoliko, pak, neki bankarski dužnik smatra da je oštećen za vrijeme dok nije bilo Zakona o zaštiti korisnika finansijskih usluga može zaštitu da traži sudskim putem, ali po osnovu drugih zakona, poput Zakona o obligacijama – kažu u NBS.
Narodna banka Srbije je pojasnila da će se ubuduće kamate usklađivati tako da visina ugovorene promjenljive kamatne stope ili njenog dijela ne može biti veća od onoga što je bilo u trenutku zaključenja ugovora.
– Na primjer, banka i klijent su ugovorili kamatu kao zbir tromjesečnog euribora plus dva odsto, a taj zbir je u momentu zaključenja ugovora iznosio, recimo, pet odsto sa ugovorenom mogućnošću da banka mijenja kamatnu stopu u zavisnosti od njene poslovne politike – naglašavaju u NBS. – U međuvremenu, iako je tromjesečni euribor pao, banka je zadržala visinu kamatne stope na nivou od pet odsto ili ju je povećala, na primjer, na šest odsto. Ubuduće, važiće ugovorena kamata kao zbir tromjesečnog euribora plus dva odsto i mijenjaće se samo u zavisnosti od kretanja tromjesečnog euribora.
Bez naknade
Banke neće moći od korisnika da traže naknadu za usklađivanje ugovora, niti dodatnu dokumentaciju radi tog usklađivanja. Takođe, ugovor ne može sadržati norme koje upućuju na poslovnu politiku, u vezi sa mogućim promjenama visine ugovorne obaveze. Novosti