ATINA, Grčka je juče pod pritiskom ostalih članica Evropske unije i tržišta ubrzala privatizaciju imovine u državnom vlasništvu kako bi smanjila ogromni javni dug i otklonila novu dužničku krizu u evrozoni.
Nakon maratonskog sastanka vlada Georgija Papandreua objavila je da će ove godine uštedjeti dodatnih 1,6 milijardi evra i odmah početi prodavati unosnu državnu imovinu. Na bubnju će se naći najveći grčki telekomunikacioni operater OTE i luke u Pireju i Tesalonikiju, koje spadaju među najprometnije turističke i trgovinske luke na Mediteranu. Država trenutno ima još 16 odsto udjela OTE-u, čiji je glavni akcionar Deutsche Telekom, i mogla bi ga prodati u cijelosti.
Atina namjerava do 2012. godine za 17 procentnih bodova smanjiti i trenutno 51-procentni udio u gotovo monopolističkom operateru za električnu energiju PPC-u. U planu je i privatizacija Hellenic Postbanka, koji spada među najbolje kapitalizovane grčke banke, te vodoprivredne kompanije u Tesalonikiju, gasnog operatera DEPA-e, željezničkog operatera Trainose, operatera utrka ODIE, kasina u blizini Atine i podizvođača u sektoru vojne industrije EAS. Ministarstvo još nije sastavilo cijelu listu imovine koja će biti ponuđena na prodaju.
U 2012. i 2013. država će prodati unosnog monopolista za igre na sreću OPAP, te regionalne pomorske i vazdušne luke i autoputeve u javno-privatnom partnerstvu, kao i do 21 odsto udjela u atinskoj vazdušnoj luci. Redovna tromjesečna revizija međunarodnih zajmodavaca Evropske unije, Evropske centralne banke i Međunarodnog monetarnog fonda neočekivano se protegnula i na treću nedjelju. Inspektori tek moraju odobriti isplatu nove tranše kriznog kredita u visini 12 milijardi evra. Grčka bi bez tog novca najvjerovatnije bankrotirala, priznao je proteklog vikenda u jednom intervjuu grčki premijer Papandreu. Hina