SARAJEVO, Federalni zavod za zapošljavanje (FZZ) u prošloj je godini isplatio nešto više od milion KM mimo propisa na kojima temelji rad, a ovakve isplate zatražila je Vlada FBiH i podržala ih svojim odlukama.
Federalni revizori su u izvještaju o poslovanju Zavoda za prošlu godinu upozorili da je ova institucija, mimo Zakona o posredovanju u zapošljavanju, koji je osnovni za njegov rad, uplatila 500.000 KM Fondu za studentske zajmove. Na planiranje izdvajanja za podršku ovog fonda Vlada FBiH dala je saglasnost.
Revizori su zamjerili i što je Zavod za zapošljavanje FBiH, na zahtjev Vlade FBiH, isplatio 543.500 KM kao jednokratnu pomoć radnicima koji su u stečaju, likvidaciji i privatizaciji ostali bez posla, mada davanje jednokratne pomoći nije mjera kojom se zbrinjavaju ovi radnici po istoimenom programu.
“Federalni zavod nije mogao planirati sredstva za Fond za studentske zajmove, jer nije u skladu sa Zakonom o posredovanju u zapošljavanju i socijalnoj sigurnosti nezaposlenih osoba, te samim tim nije mogao ni izvršiti uplatu sredstava za ove namjene”, navedeno je u izvještaju.
Primjedbe
Revizori su zamjerili i što je Zavod za zapošljavanje, na zahtjev Vlade FBiH, isplatio 543.500 KM kao jednokratnu pomoć radnicima koji su u stečaju
Revizori su konstatovali da je na ime jednokratne pomoći radnicima šest preduzeća isplaćeno 543.500 KM i to na teret sredstava izdvojenih za realizaciju Programa mjera za zbrinjavanje radnika koji su ostali bez posla zbog stečaja, likvidacije i privatizacije firmi. Kroz ovaj program daju se sredstva za uplatu doprinosa, te naknada sa biroa koje bi radnici imali da im je poslodavac uplatio doprinose.
“Smatramo da isplate jednokratnih pomoći nisu u skladu sa Programom mjera i operativnim programom za njegovu realizaciju za 2010. godinu. Ovim programima nisu predviđena davanja jednokratnih pomoći. Iz navedenih razloga Federalni zavod uputio je zahtjev Ministarstvu rada i socijalne politike FBiH za dosljedno provođenje programa. I nakon toga, Vlada FBiH je donosila zaključke o isplati jednokratnih pomoći koje nisu u skladu sa programom”, stoji u izvještaju Ureda za reviziju institucija FBiH.
Obaveze
Tako je za Fabriku duhana Mostar, čiji radnici nisu na birou, data jednokratna pomoć u dva navrata i ukupnom iznosu od 80.000 KM, za “Šume Herceg Bosne” u četiri navrata uplaćeno je ukupno 165.000 KM, za “Binas” Bugojno 75.000 KM, za “Igman” Konjic 100.200 KM, za “Pretis” Vogošća 68.400 KM i za “Borac” Zenica 54.900 KM. Radnici su dobili po 300 do 2.058 KM, u zavisnosti od firme, a najveći iznosi davani su radnicima “Šuma Herceg Bosne”.
Revizori su ustanovili da se dosljedno ne provode procedure u vezi sa funkcionisanjem internih kontrola, što je uzrokovalo propuste u provođenju kontrole kod trošenja novca u slučaju Fonda za studentske zajmove i jednokratnih pomoći. Upozorili su i da mjesto internog revizora još nije popunjeno iako je organizovanje interne revizije zakonska obaveza.
Izjavu direktora Zavoda Miralema Šarića nismo uspjeli dobiti. Nezavisne novine