NJUJORK, Na svjetskim valutnim tržištima protekle sedmice kurs evra je znatno oscilirao, zavisno o tome kako su ulagači reagovali na vijesti u vezi grčke dužničke krize.
Kurs evra prema dolaru prošle je sedmice pao oko 0,5 odsto, na 1,4170 dolara, dok je prema jenu skočio 1,4 odsto, na 115,70 jena. Kurs dolara takođe je prema jenu porastao za 1,4 odsto, na 81,70 jena. Nakon dvije sedmice snažnog rasta, dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, oslabio je prošle sedmice 0,3 odsto, na 75,70 bodova, padom s najvišeg nivoa od početka aprila.
Pod pritiskom grčke dužničke krize evro je u ponedjeljak pao na 1,4048 dolara, najniži nivo u sedam nedjelja, ali kasnije se postepeno oporavljao, da bi se u četvrtak probio iznad granice od 1,43 dolara.
Međutim nije dugo zadržao taj nivo, jer je već u petak pao ispod 1,42 dolara. Oscilacije kursa evra najviše su posljedica nesuglasica oko pitanja grčkog duga. Na sastanku u utorak ministri finansija evrozone najavili su mogućnost restrukturisanja duga te članice evrozone.
Čelnik evrogrupe ministara finansija evrozone Jean-Claude Juncker upozorio je na potrebu za kretanjem u smjeru “blagog restrukturisanja” grčkog duga. Dok se drugi čelnici tome protive, grčki premijer tvrdi da bi bilo kakvo restrukturisanje donijelo više štete nego koristi.
Pojedini analitičari procjenjuju da je restrukturisanje grčkog duga malo vjerojatno sve dok evropski čelnici ne budu sigurni da bi rizik širenja problema na ostale slabe članice evrozone u tom slučaju bio vrlo mali.
Drugi upozoravaju da evro neće moći značajnije ojačati sve dok ulagači ne budu mogli tačnije ocijeniti koliko se uspješno Grčka, Portugal i Irska nose sa dužničkim problemima.
“Ulje na vatru” dolila je u petak norveška vlada, koja je odbila dati kredit Grčkoj od 42 miliona dolara jer Atina nije provela obećane mjere. Ulagači se plaše da će i druge zemlje Evropske unije, u prvom redu Finska, odgoditi kreditiranje Grčke.
Uz to, agencija Fitch je u petak snizila kreditni rejting Grčkoj za tri stepena, što je dodatno pritisnulo evropsku valutu. “Očekuje nas niz nepovoljnih uticaja koji potiču na prodaju evra. Rizici korekcije za evro nastaviće se sa dolaskom ljeta”, ocjenjuje valutni strateg CIBC-a Jeremy Stretch. Hina/pd