SARAJEVO, Upitna je opravdanost utroška oko 534.800 KM za reviziju korisnika boračkih naknada u FBiH jer prije kontrole nisu utvrđeni njena dinamika ni procjena potrebnih sredstava i nadzor.
Uz ovu ocjenu, federalni revizori su utvrdili da nijedan od pregledanih 7.736 predmeta kontrole nije i okončan u prošloj godini, iako su članovi revizorskih timova dobijali naknade. Za naknade timova za boračku reviziju utrošeno je oko 114.000 KM, iako su neki od njih malo posla uradili.
U izvještaju federalnih revizora o poslovanju Ministarstva za boračka pitanja u prošloj godini istaknuto je i da su naknade primali članovi timova koji su uposlenici Ministarstva, mada nema dokaza da su radili mimo svog radnog vremena. Zaključili su i da se ne može potvrditi ni opravdanost isplate 5.320 KM za tople obroke i karte za prevoz za članove timova koji su penzioneri.
“Pored naknada, isplaćeno je 109.584 KM po osnovu putnih troškova, dnevnica i korištenja ličnog vozila. Nije prezentirana dokumentacija da je na isplaćene naknade izvršen obračun i uplata pripadajućeg poreza”, upozorili su revizori, uz napomenu da su revizorski timovi formirani sa skoro šest mjeseci zakašnjenja.
Od 8,6 miliona KM, koliko je potrošeno na tekuće izdatke, za bruto plate 259 zaposlenih u Ministarstvu je prošle godine dato 5,9 miliona KM.
Revizori FBiH upozorili su i da Ministarstvo, na čijem čelu je bio ministar Zahid Crnkić, nije dosljedno provodilo Zakon o demobilisanim borcima, pa su tako iz federalnog budžeta izdvojena 22,3 miliona KM nedostajućeg novca službama za zapošljavanje za isplatu naknada iako je propisano da sredstva obezbjeđuju i kantoni.
“Nije nam prezentirana dokumentacija kojom bi se moglo potvrditi da su od strane kantonalnih službi za zapošljavanje isplaćene naknade demobilisanim nezaposlenim borcima za period za koji je izvršeno doznačavanje sredstava iz budžeta FBiH”, navedeno je u izvještaju Ureda za reviziju institucija FBiH.
Takođe, zamjerili su što je dio ugovora o djelu, za koje je ukupno utrošeno oko 51.500 KM, zaključivan za poslove koji su redovni iz nadležnosti Ministarstva, te jer se radilo medicinsko vještačenje zdravstvenog stanja uposlenika iako to nije predviđeno aktom Ministarstva pa se ne može potvrditi opravdanost utroška 3.351 KM.
Revizori su ukazali da Ministarstvo u 200 slučajeva nije obustavilo isplatu naknada borcima, iako je trebalo, a razlog je što ga Institut za medicinsko vještačenje nije obavijestio da se 200 osoba nije odazvalo na pregled. Ovo je, dodaju revizori, posljedica neutvrđivanja roka u kojem Institut treba da obavještava Ministarstvo.
Revizori nisu mogli potvrditi ni da je postignuta prava cijena za 13 polovnih auta, koji su prodati za 39.000 KM, kako bi za 47.970 KM bila kupljena dva nova.
Bivši ministar za boračka pitanja FBiH Zahid Crnkić tvrdi da je bio predložen provodiv zakon o boračkoj reviziji, ali je usvojen zakon s amandmanima i takav je sada na snazi.
“Boračka revizija provodi se u tri faze pa je normalno da nije okončana u svim. Dugo je trebalo da se sve pripremi i da se edukuju ljudi iz revizorskih timova”, prokomentarisao je Crnkić.
Troškovi boračke revizije:
114.081 KM naknade za rad revizorskih timova
109.584 KM putni troškovi i korištenje ličnog auta
77.979 KM naknada za 15 volontera
49.985 KM doprinosi
47.745 KM kancelarijski materijal
42.464 KM nakanada za angažovane po ugovoru o djelu
24.106 KM troškovi noćenja
22.111 KM gorivo
Zamjerke na transfere
Za ocjenu vojnog invaliditeta Institutu za medicinsko vještačenje isplaćeno je oko 251.800 KM, a revizori su utvrdili da Ministarstvo za boračka pitanja nije kontrolisalo izvršene usluge. Za temeljna boračka udruženja utrošeno je oko 627.500 KM, ali revizori nisu mogli potvrditi da su propisani kriteriji dosljedno primjenjivani, dok dio izvještaja o utrošku ne daje informacije o tome da li su sredstva namjenski utrošena. Slično je i s transferom za obilježavanje značajnijih datuma, za šta je potrošeno 384.000 KM.
Kada je riječ o nabavci 77 auta za stopostotne RVI, na šta je dato oko 1,4 miliona KM, konstatovano je da u značajnom broju slučajeva nije, kako je propisano, u saobraćajne dozvole unesena klauzula zabrane prodaje auta u roku od sedam godina. Nezavisne novine