KRUŠEVAC, Plan reorganizacije kruševačke Trajal korporacije, koji obuhvata i reprogram dugova u narednih pet godina, biće ozvaničen 30. maja, izjavio je danas zamjenik generalnog direktora Nebojša Đenadić.
Đenadić je, na otvaranju sjednice Republičkog granskog odbora sindikata hemije i nemetala u Trajalu, rekao da je za taj datum zakazano ročište kod Privrednog suda u Kraljevu o planu reorganizacije Trajala.
Prema njegovim riječima, Trajal u posljednjih 12 mjeseci bilježi stalni rast proizvodnje i realizacije i da je u maju ostvarena realizacija od četiri miliona evra.
“Kada se ozvaniči plan reorganizacije koji su prihvatili svi naši povjerioci i deblokira račun Preduzeća, planiramo da već od juna ostvarujemo više od pet miliona evra mjesečne realizacije”, rekao je Đenadić.
Kao trenutno najveći problem Trajala Đenadić je naveo izmjenu člana Zakona o platnom prometu usvojenu početkom maja, kojom se sada firmama čiji je račun u blokadi “onemogućava isplata zarada zaposlenih putem asignacije” i pozvao sindikat da pomogne Trajalu, ali i mnogim drugim firmama u Srbiji koje će se suočiti sa istim problemom.
“Ta izmjena spriječava nas da u Trajalu isplatimo drugi dio martovskih zarada, iako imamo obezbjeđena sredstva, što je za nas veoma važno, jer su zaposleni u Planu reorganizacije svrstani u povjerioce prvog reda, pa nam i poštovanje Plana zavisi od toga. Mi smo tražili od svih relevantnih institucija da nam pomognu i naprave u našem slučaju iznimku, ali za sada nismo dobili odgovor”, rekao je Đenadić.
On je naglasio da na računu Trajala trenutno ima više od 120.000 evra namjenjenih isplati, da je dio tih sredstava na račun stigao i prije donošenja pomenute zakonske izmjene, ali da su banke, praktično, primjenu novog člana započele i prije njegovog zvaničnog stupanja na snagu.
Predsjednik Granskog odbora Sindikata hemije i nemetala Ljubiša Nestorović rekao je da je sjednica tog odbora zakazana u Trajalu kao vid podrške sindikata naporima da ta kompanija opstane kao jedina kruševačka firma koja zapošljava više od 2.000 radnika.
“Trajal kroz zarade zaposlenih godišnje finansira Kruševac sa oko 12 miliona evra, a ukupan budžet Grada je nešto manji od tri miliona evra. Četiri puta više Trajal daje gradu kroz plate koje se troše u Kruševcu i to je ono što lokalna samouprava treba da prepozna kao interes”, rekao je on.
Nestorović je ocijenio i da je u Kruševcu situacija u Fabrici maziva (Fam) mnogo veći problem od Trajala i izrazio sumnju da je “dubioza od 50 miliona evra u Famu mogla biti napravljena bez znanja nekog iz vlasti”. Beta