FOČA, Poljoprivrednici i ostali mali trgovci na zelenoj pijaci u Foči iz godine u godinu sve teže opstaju i prodaju svoje proizvode.
Tržište im postavlja uslove, a svakodnevna poskupljenja, sve manja kupovna moć sugrađana i veliki tržni centri zadaju im i manjak kupaca.
Subota, većini Fočaka neradni, a uz to i pijačni dan, na gradskoj zelenoj pijaci sve manje protiče u gužvi. Ponuda je i više nego bogata i raznovrsna, cijene pristupačne, a broj kupaca sve manji. Svrate i pogledaju, raspitaju se za cijene, kupuju osnovno i to na malo.
– Evo od jutros prodajem zelenu salatu i mladi luk, koji sama uzgajam i ništa do sada nisam prodala, a živim od ovoga – kaže jedna sredovječna žena.
Da se od pijace nekada bolje zarađivalo smatra i Rosa Radović, koja 20 godina na pijacu iznosi i prodaje domaći sir i mlijeko.
– Nekada sam znala da prodam po cijelu kantu sira za dva sata, a sada ostajem i duže da bih bilo šta zaradila. Kilogram domaćeg miješanog sira nudim po sedam maraka i rijetko kada uspijem sve da prodam. Cijenu ne mogu da podignem, jer ću izgubiti i ovo mušterija što imam – žali se Radovićeva.
Bračni par Petra i Vasilije Marković više od deset godina prodaju voće, povrće i druge prehrambene proizvode na pijaci.
– Prodajemo domaće proizvode iz plastenika i one koje otkupljujemo od drugih ratara. Evo, na primjer kilogram zelene salate na samom početku prodavali smo po 1,60 KM, jer nižu cijenu od te nikako ne možemo da ponudimo. Obližnji trgovački lanci iz inostranstva na veliko uvezu zelenu salatu i vikendom prodaju za 1,20 KM po kilogramu i većini kupaca se isplati da kupi kod njih – rekla je Petra Marković.
Sa druge strane Nebojša Stojanović već duže vrijeme na fočanskoj pijaci prodaje domaće mesne proizvode po nižim cijenama nego u tržnim centrima.
– Ima dosta konkurencije i mi moramo da budemo jeftiniji da bismo uspjeli nešto da prodamo – rekao je Stojanović i dodao da mu prodaja za sada dobro ide, a najbolje pred praznike.
Kupci kažu da su im snižene cijene u tržnim centrima vikendom vrlo primamljive, ali ipak ima i onih koji radije kupuju svježe domaće proizvode.
– Svake subote dođem na pijacu, jer tu ima najveći izbor domaćih proizvoda, koji su uvijek svježi, a i prodavci su iz sela i treba im pomoći, dok trgovine uglavnom uvoze proizvode i u njima uvijek kupite više nego što trebate – smatra Ivana Mimić, redovni kupac na gradskoj pijaci.
Decenijama unazad zelena pijaca u Foči bila je glavno pazarište mještana, ali i mjesto na kojem su ljudi sklapali prijateljstva i razmjenjivali mišljenja. Pijačni dan je bio petkom, a pijaca jedan od glavnih pokazatelja kvaliteta života u gradu. Prva uređena pijaca nalazila se na prostoru gdje je nekad bila robna kuća, a danas se u okviru tog velikog kompleksa nalazi veliki domaći tržni centar “Bartula”.
Poljoprivredni podsticaji
Po svemu sudeći male proizvođače i poljoprivrednike od velikih marketa i trgovačkih lanaca u potpunosti neće spasti ni podsticaji koje im je krajem prošle godine dodijelila opština, kada je iz budžeta izdvojeno 250.000 maraka za 524 poljoprivrednika.
Iz Odjeljenja za privredne i društvene djelatnosti opštine Foča kažu da je preduzeće “Eko projekt” iz Trebinja, koje ima ribnjak u Foči, dobilo 14.025 KM, dok je za 96 ratara namijenjeno po 100 maraka. Glas Srpske