BRISEL, Visoki evropski finansijski zvaničnik prvi put je juče otvoreno priznao da će Grčka možda morati da restrukturira dug, a taj korak bi mogao da doprinese ponovnom razbuktavanju dužničke krize u Evropi.
Na seminaru održanom na marginama sastanka evropskih ministara finansija u Briselu, Žan-Klod Junker, predsjedavajući 17-člane Evrogrupe, izjavio je da bi tebalo usmjeriti napore ka takozvanom mekom restrukturiranju grčkog duga.
On je naglasio da prioritet Grčke mora da bude prikupljanje 50 milijardi evra od privatizacije državnih kompanija, a zatim otplata duga koji je dostigao rekordnih 150 odsto bruto domaćeg proizvoda. Zauzvrat, poručio je Junker, može da se razgovara o nekom vidu restrikturiranja.
– To je veoma bitan dio procesa smanjivanja duga jer 50 milijardi evra iznosi 20 odsto bruto domaćeg proizvoda. Ukoliko Grčka uloži sve te napore, onda ćemo vidjeti da li je moguće “meko” restrukturiranje njenog duga. Odlučno se protivim kompletnom restrukturiranju – rekao je on i time prvi put nagovijestio takvu mogućnost od kada je počela kriza prije 18 mjeseci.
Poslije Junkerove izjave vrijednost evra prema dolaru je pala, a cijena njemačkih državnih obveznica je malo skočila. I Grčka i Španija su juče uspješno sprovele prodaju državnih zapisa, ali ono što je najznačajnije jeste činjenica da su troškovi osiguranja grčkog duga od bankrota porasli.
Visoki evropski zvaničnici su nedjeljama odbijali ideju restrukturiranja dugova, plašeći se presjedana i posljedica po glavne evropske banke i Evropske centralne banke, koje su glavni zajmodavci Grčke.
Ali analitičari se sada uglavnom slažu da je u slučaju Grčke, restrukturiranje neminovno s obzirom na veličinu duga i nemogućnost vlade da ga otplati.
Iako Junkerov prijedlog predstavlja znatno odstupanje od zvanične procjene situacije u Grčkoj, među ministrima ne postoji saglasnost o tome da li je to pravi potez.
– Restrukturiranje, reprogramiranje – to ne dolazi u obzir – izjavila je Kristin Lagard, francuska ministarka ekonomije.
Član vladajućeg tijela Evropske centralne banke Evald Novotni izjavio je da “meko restrukturiranje nije opcija i da Grčka mora da se potrudi da sredi svoje finansije”.
Ministri finansija su u ponedjeljak, prvog dana sastanka u Briselu, odobrili paket pomoći Portugalu u visini od 78 milijardi evra, a kamata na taj zajam iznosiće 5,1 odsto. MMF je takođe odobrio dodatnu pomoć Irskoj od 1,58 milijardi evra.
Italijan će voditi Evropsku centralnu banku
Na sastanku u Briselu, ministri finansija EU predložili su Italijana Marija Dragija za novog šefa Evropske centralne banke (ECB). Kao predsjednik Italijanske centralne banke, 63-godišnji Dragi je istovremeno i član komiteta ECB za određivanje osnovne kamatne stope u evrozoni.
Dominik Stros-Kan, izvršni direktor Međunarodnog monetarnog fonda, juče je bio izložen velikom pritisku evropskih ministara finansija koji zasjedaju u Briselu, da se dobrovojno povuče sa dužnosti.
Stros Kan je optužen za silovanje sobarice luksuznog hotela na Menhetnu, zbog čega se trenutno nalazi u čuvenom zatvoru na ostrvu Rajkers kod Njujorka, u samici površine tri i po sa četiri metra.
Bankaru je odbijen zahtjev da bude pušten uz kauciju jer je tužilac upozorio da bi mogao da pobjegne u Francusku, gdje bi bio van domašaja zakona SAD kao što je bio slučaj s čuvenim režiserom Romanom Polanskim.
– S obzirom na to da mu je kaucija odbijena, on mora sam da zaključi da nanosi štetu instituciji zvanoj MMF – rekla je Marija Fekter, ministarka finansija Austrije, koja prisustvuje sastanku evropskih ministara finansija u Briselu.
Slično mišljenje iskazala je i njena koleginica iz Španije Elena Salgado, prenose agencije.