FRANKFURT, Na valutnim je tržištima i protekle sedmice, drugu zaredom, evro oslabio prema dolaru, zaronivši i na najniži nivo u šest sedmica, jer se ulagači plaše intenziviranja dužničke krize u Grčkoj.
Kurs evra prema dolaru potonuo je prošle sedmice 1,5 odsto, na 1,4103 dolara. U petak je u jednom momentu pao na samo 1,4065 dolara, najniži nivo od 1. aprila.
Evro je oštro pao i prema jenu, pa mu je cijena pala 1,22 odsto, u odnosu na 114,05 jena. I kurs dolara oslabio je prema jenu, ali samo 0,1 odsto, na 80,57 jena. I pored slabljenja prema jenu, dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na šest najvažnijih svjetskih valuta, skočio je prošle sedmice 2,40 odsto, na 75,94 boda, najviši nivo od 5. aprila.
Početkom sedmice ojačale su špekulacije da Grčka razmatra izlazak iz evrozone, što su tamošnja vlada i predstavnici evrozone oštro demantovali.
Tokom sedmice, međutim, rasli su strahovi investitora da će Grčka ipak morati pribjeći restrukturisanju svojih dugova.
“Rastu špekulacije da će Grčka morati restrukturisati dug, a to će izazvati značajne potrese i pritisak na evro. Ako Grčka restrukturiše dug, Portugal će vjerojatno biti naredni, Irska ubrzo poslije, a najgori scenarij je Španija”, ističe Greg Salvaggio, potpredsjednik kompanije Tempus Consulting.
Evro trpi gubitke i zbog pojačane averzije investitora prema riziku. Nasuprot tome, kurs dolara visoko je koreliran sa cijenama energenata i metala, pa su velike rasprodaje sirovina omogućile američkoj valuti da zadrži status relativno stabilnog utočišta za kapital.
“Imali smo lijep uzlet cijena akcija i roba do kraja aprila, što je dovelo do pretjerano dugih pozicija kojih se ulagači sada rješavaju. Nedavni ekonomski pokazatelji, uz napore azijskih centralnih banaka da uspore vrlo snažan privredni rast, a time i inflaciju ohladili su očekivanja investitora u vezi snage globalnog oporavka. To bi kurs evra moglo pritisnuti i na 1,38 dolara”, ocjenjuje Brian Dolan, valutni strateg pri Forexu. Hina/pd