BANJALUKA, FBiH pokušava na raznorazne načine da odugovlači proces vraćanja duga prema RS po osnovu raspodjele prihoda od PDV-a, a Srpska će nastaviti da se bori svim sredstvima da vrati novac koji nam pripada.
Rekao je ovo u intervjuu za “Glas Srpske” ministar finansija RS Zoran Tegeltija.
– Što se tiče RS, stvar je potpuno jasna, posebno zato što je naše računice potvrdilo i Odjeljenje za makroekonomske analize UIO i eksterni revizor. FBiH je u obavezi da Srpskoj vrati 48,3 miliona maraka i svim sredstvima ćemo se boriti za svoj novac – istakao je Tegeltija.
* Šta je Ministarstvo finansija planiralo da uradi u prvih stotinu dana rada ove vlade i šta je od toga učinjeno?
TEGELTIJA: Ministarstvo finansija postavilo je pred sebe veoma ambiciozan plan rada za prvih stotinu dana. Mogu da konstatujem da je postavljeni plan u potpunosti realizovan, čak uz neke dodatne aktivnosti koje nisu bile ni predviđene. U prvom redu, ispunili smo sve zahtjeve od strane socijalnih partnera i poslovne zajednice. Usvojili smo i brojne zakonske propise, a tu prije svega mislim na Zakon o poreskom postupku RS, Izmjene i dopune Zakona o računovodstvu i reviziji RS i Zakon o izmjenama Zakona o javno-privatnom partnerstvu RS. Izvršena je i prva emisija trezorskih zapisa RS, gdje smo prikupili 36 miliona KM kapitala uz kamatnu stopu od 2,47 odsto, uz napomenu da nam je bilo raspoloživo nešto više od 80 miliona KM, što je najbolji pokazatelj povjerenja investitora u RS.
* Kakvi su dalji planovi Ministarstva finansija?
TEGELTIJA: I dalje ćemo raditi na realizaciji aktivnosti predviđenih Planom rada Vlade RS i Planom rada NSRS, a ujedno ćemo nastaviti da održavamo stalni dijalog sa socijalnim partnerima i poslovnom zajednicom s ciljem iznalaženja, ukoliko je moguće, boljih rješenja na svim poljima. Preduzimaćemo sve neophodne mjere s ciljem održanja i dodatnog jačanja fiskalne stabilnosti RS, a na nivou BiH nastavićemo i dalje da se borimo za vraćanje sredstava od indirektnih prihoda koja pripadaju RS, te da se zalažemo za trajno rješenje problema raspodjele indirektnih prihoda, uvođenjem podračuna za RS.
* Ima li pomaka u rješavanju pitanja duga FBiH prema RS po osnovu raspodjele prihoda od PDV-a?
TEGELTIJA: FBiH pokušava na raznorazne načine da odugovlači čitav proces, čime jasno i nedvosmisleno pokazuju da ne vjeruju u institucije BiH. Što se tiče RS, stvar je potpuno jasna, posebno zato što je naše računice potvrdilo i Odjeljenje za makroekonomske analize UIO i eksterni revizor, tako da naš Prijedlog sa 112. sjednice UO ostaje identičan, FBiH je u obavezi da Srpskoj vrati 48,3 miliona maraka i svim sredstvima ćemo se boriti za svoj novac.
* Kakvi su makroekonomski pokazatelji RS u prvom kvartalu?
TEGELTIJA: Ekonomskom politikom je predviđeno da 2011. godina bude godina reformi i stabilizacije privrednih aktivnosti, uz očuvanje socijalne i fiskalne stabilnosti RS, da bi se ojačala osnova i stvorile pretpostavke za “povratak” na stope rasta koje je RS ostvarivala prije uticaja svjetske ekonomske krize. Ukupno izvršenje budžeta bez ino-finansiranja za prvi kvartal 2011. godine veće je za 15 odsto u odnosu na izvršenje u istom periodu 2010. godine. Oporavak spoljne trgovine i postepen oporavak građevinskog sektora, koji je bio najviše pogođen ekonomskom krizom, pokazuju da u RS dolazi do postepenog oporavka privredne aktivnosti. Vlada je u potpunosti svjesna i problema nezaposlenih, čemu će se posebno posvetiti u idućem periodu, a Uredba koju smo pripremili i raspisani Javni poziv su dokaz da smo spremni i odlučni da što prije počnemo sa rješavanjem i ovog pitanja. Za zapošljavanje svakog novog radnika dodijelićemo podsticaj od 2.500 KM, a očekujemo zapošljavanje 2.000 novih radnika sa evidencije Zavoda za zapošljavanje RS.
Povećanje stopa
* Kako se na privredu RS odrazilo povećanje stopa poreza i doprinosa?
TEGELTIJA: Povećani doprinosi znače novo opterećenje, ali i dodatna sredstva za fondove, što znači da se Vlada opredijelila za stabilizaciju socijalnih fondova. Svakako da je jedan dio poslodavaca obaveze po osnovu povećanih poreza i doprinosa prebacio na radnike, što je dovelo do smanjenja njihove neto plate, a u nekim slučajevima je sigurno došlo i do otpuštanja radnika. Međutim, zbog toga su, sektorima koji su najviše pogođeni predloženim izmjenama, date druge olakšice, u vidu smanjenja osnovice na koju se uplaćuju doprinosi, da bi im ukupan efekat navedenih izmjena bio neutralan, a u saradnji sa Privrednom komorom RS, u idućem periodu posebnu pažnju posvetićemo ukidanju administrativnih barijera, što će znatno poboljšati privredni ambijent i olakšati poslovanje. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
predlažem navedenom ministru da zaustavi daljnje urušavanje institucija RS koje se nalaze u njegovom resoru.pogotovo ako mu je namjera da radi na daljnjoj fiskalnoj stabilizaciji RS.svaku instituciju najviše narušava onaj koi se nalazi na čelu iste.aktuelni izbor direktora PURS je pokušaj urušavanja te institucije.