BANJALUKA, Socijalni dijalog između Saveza sindikata, Unije udruženja poslodavaca i Vlade Republike Srpske /RS/ biće nastavljen, a novim zakonom o poreskom postupku mora se efikasnije obezbijediti obaveznost uplate dorpinosa radnicima, zaključeno je na današnjoj sjednici Ekonomsko-socijalnog savjeta RS.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Petar Đokić rekao je da će nacrt zakona o poreskom postupku kroz javnu raspravu biti izložen novim prijedlozima za dopune kako bi se bolje definisala obaveznost u naplati doprinosa za penzijsko-invalidsko i zdravstveno osiguranje.
“Danas imamo praksu da radnici stvore uslove za odlazak u penziju u preduzeću kome je odobren reprogram obaveza, a da poslodavac za socijalno zbrinjavanje radnika nema definisanu obavezu da jednokratno uplati i doprinose za radnike koji idu u penziju u toku te godine”, pojasnio je Đokić.
On je rekao da je dogovoren i nastavak aktivnog dijaloga socijalnih partnera u RS, s obzirom da je Unija udruženja poslodavaca donijela odluku o njegovom zamrzavanju.
“Konstatovali smo da je nastavak dijaloga neophodan i Vlada će u vrlo kratkom periodu razmatrati primjedbe i zahtjeve Unije udruženja poslodavaca”, dodao je Đokić.
Đokić je istakao da će se donošenjem Strategije razvoja malih i srednjih preduzeća, koja bi se oslanjala na ranije donesene strategije, pozitivno uticati na poboljšanje poslovnog ambijenta u RS, posebno sa aspekta podsticajnih mjera Vlade.
Navodeći da za sada nije moguće donijeti generalnu razvojnu strategiju RS, jer ona nema proveden popis stanovništva, Đokić je rekao da će se tek nakon njegovog provođenja raspolagati osnovnim pokazateljima i na bazi toga predvidjeti dalji razvoj Srpske.
“Zato nas čudi toliki otpor prema popisu u ostatku BiH, kao i to da se iz međunarodne zajednice oglašavaju samo po političkim, a nikad ekonomskim pitanjima. Bilo bi primjerenije da je visoki predstavnik u jednom trenutku nametnuo zakon o popisu stanovništva u BiH, da bismo dobili odgovore na pitanja koja nas muče decenijama”, rekao je Đokić.
Predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić rekla je da se nacrtom zakona o poreskom postupku, Poreska uprava obavezuje da do juna dostavi na kućnu adresu radniku podatke o iznosu uplaćenih doprinosa u prethodnoj godini.
Ona je dodala da je za sindikat neprihvatljiva predviđena zastara uplate doprinosa od godinu dana, kao i otpis potraživanja na ime neuplaćenih doprinosa za nekoliko godina unazad.
“Zaključili smo da se socijalni partneri sastanu sa predstavnicima Ministarstva finansija i donesu rješenje tako da se ne oštete oni prema kojima poslodavci već nisu izmirivali obaveze”, rekla je Mišićeva.
Prema njenim riječima, Sindikat insistira na tome da nema odjave radnika od strane Poreske uprave samo na osnovu dostavljenog ugovora o radu, jer on mora biti pravosnažan.
Govoreći o Strategiji razvoja malih i srednjih preduzeća u RS, Mišićeva je istakla da je preveliki broj agencija na lokalnom i republičkom nivou, dok je privreda RS svedena na mala preduzeća, od kojih mnoga u prosjeku zapošljavaju 1,7 radnika.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca Ranko Milić rekao je da je donio odluku o odmrzavanju socijalnog dijaloga s ciljem pronalaska što boljeg rješenja i da će u narednim danima Unija udruženja poslodavaca da je obrazloži.
“Nismo posebno raspravljali o nacrtu zakona o poreskom postupku, ali ćemo do donošenja konačnog prijedloga zakona imati intenzivne sastanke sa Ministarstvom i tražićemo najbolja rješenja za privredu i za radnike”, rekao je Milić.
On je kao primjedbu na Strategiju razvoja malih i srednjih preduzeća istakao činjenicu da se ona donosi prije Strategije razvoja RS.
“Ona ne odgovara na pitanja koji su to sektori u kojima će se razvijati pojedine oblasti malog i srednjeg biznisa, kao ni koji su veliki sistemi na koje će se mala i srednja preduzeća naslanjati”, naveo je Milić.
Pomoćnik ministra indutrije, energetike i rudarstva RS Milan Cvijić rekao je da se Strategijom razvoja malih i srednjih preduzeća kao strateški ciljevi predviđaju proširenje infrastrukture, povećanje konkurentnosti kroz umrežavanje u klastere, integracija preduzetništva u sve oblasti života, te izgradnja poslovnog okruženja.