BEOGRAD, Državni sekretar za Digitalnu agendu u Srbiji Jasna Matić izjavila je da će nakon prodaje “Telekoma Srbija” pretplata za fiksni telefon vjerovatno poskupiti, ali će ona tada podrazumjevati paket usluga interneta, fiksne i mobilne telefonije, kao i kablovske televizije.
Građani će moći da biraju paket telekomunikacionih usluga u skladu sa svojim potrebama, rekla je Matićeva na televiziji B92.
Komentarišući nezvanične tvrdnje da će “Telekom Austrija” kupiti 30 odsto akcija domaćeg operatera po cijeni od 840 miliona evra, Matićeva je rekla da ne učestvuje u procesu prodaje i da ne može to da zna, ali da joj djeluje relativno vjerovatno.
”Za 51 odsto smo tražili 1,4 milijardu evra, a za 30 odsto kompanije 840 miliona bi bila otprilike odgovarajuća proporcija”, kazala je Matićeva.
Ona je dodala da je ovo dobar trenutak za prodaju srpske kompanije, kao i da bi se prodajom avansom uzeo profit za narednih 15 godina.
Na početku procesa prodaje je rečeno da će se prodavati 51 odsto vlasništva, što je bilo bitno da bi zainteresovani kupci obezbijedili sredstva i finansijsku konstrukciju da bi mogli da počnu da se bave tim procesom, kazala je Matićeva.
Ona je objasnila i da tvrdnje protivnika prodaje “Telekoma” da će se boriti svim sredstvima protiv tog procesa i da će ga, ukoliko dođu na vlast, poništiti, spuštaju cijenu, dodajući da je to jedan od razloga zašto je “Telekom Austrija” ostao jedini ponuđač, jer ima iskustvo u Srbiji i može da procjeni koliku težinu ima nečija izjava.
Kada je riječ o eventualnom monopolskom položaju “Telekoma Austrija”, koji bi nakon kupovine domaćeg operatera imao u vlasništvu dvije mreže mobilne telefonije, Matićeva je navela da ocjenu o tome treba da donesu Komisija za zaštitu konkurencije i Republička agencija za elektronske komunikacije.
Matićeva je navela da je “Telekom Austrija” renomirana kompanija koja već posluje u Srbiji i ponaša se vrlo lojalno na tržištu, što znači da poštuje zakone i korisnike.
Ekonomista i član Centra za slobodno tržište Aleksandar Stevanović je istakao da je privatizacija ne samo “Telekoma”, nego bilo koje kompanije u državnom vlasništvu, dobra jer se na taj način omogućava korporativno upravljanje, ali i izbacivanje političkih partija iz privrede.
Stevanović je dodao da bi bilo više ponuđača na tenderu da se nije postavila minimalna cijena od 1,4 milijarde evra. Tanjug