SARAJEVO, U BiH je obespravljeno oko 150.000 radnika u trgovini i većina ih radi za platu od 321 do 490 KM, upozorili su danas iz Sindikata trgovine BiH.
Ovaj sindikat je 29. april odredio za Dan bh. trgovaca s obzirom na to da na listi međunarodnih praznika nijedan nije posvećen uposlenima u ovoj branši.
Predstavnici Sindikata naglasili su da oko 13 odsto zaposlenih u trgovini nema slobodan dan u sedmici, 15 odsto nema ni godišnji odmor, a žene često odustaju od želje da budu majke jer nemaju porodiljsko odsustvo ili dobijaju otkaz nakon porodiljskog.
Prema podacima Sindikata, 18 odsto trgovaca u BiH radi na crno, 12 odsto radi duže od 10 sati dnevno, dok je prisutan i mobing, posebno tamo gdje radnici imaju ugovor na određeno, pa ih poslodavac ucjenjuje da prihvate loše uslove rada kako bi ostali na poslu.
Sindikat tvrdi da inspekcije ne rade svoj posao kako bi kaznile nepoštivanje radničkih prava u trgovini.
“Za radnike u trgovini 1. maj nije praznik jer taj dan rade. Poslodavcima je argument to što BiH nema zakon o praznicima. Pozivamo građane da ne kupuju za 1. maj i na taj način natjeraju poslodavce da ne rade za praznik. Većina stvari se može kupiti i prije”, kazala je predsjednica Sindikata trgovine Mersiha Beširović.
Naglasila je da u BiH postoje radnici privatizovanih firmi koji su kolateralna šteta u osvajačkom pohodu gazda na imovinu, te radnici u privatnom sektoru, gdje poslodavac ne dozvoljava sindikalno organizovanje, pa tako Sindikat danas ima desetak većih preduzeća gdje se radnička prava poštuju i u Sindikatu je oko 9.000 članova.
“Ono što je poražavajuće je da su radnici nekih firmi kojima je vlasnik kanton suočeni s teškim uslovima rada umjesto da te firme budu pozitivan primjer. Takođe, sada se borimo da se pijace izuzmu iz fiskalizacije jer je ona na pijacama neprovodiva”, rekla je Beširovićeva.
U ovom sindikatu su istakli i da radnici nekih firmi poput “Feroelektra” štrajkuju mjesecima, ali da je generalni štrajk za trgovinu kao djelatnost nemoguć jer radnici strahuju za radna mjesta s obzirom na to da na jedno mjesto u trgovini ima 500 kandidata.
Dan bh. trgovaca je prvi put obilježen ove godine i to podjelom letaka, nastupom “Drum orkestra” i proširenom sjednicom Sindikata, kojoj su prisustvovali predstavnici sindikata firmi, te Ministarstva trgovine FBiH, koji nisu bili raspoloženi da daju izjavu.
Za iduću godinu je najavljen izbor najboljeg, ali i najnepoželjnijeg poslodavca.
Stanje u brojkama
15 odsto zaposlenih bez godišnjeg odmora
18 odsto zaposlenih radi na crno
12 odsto trgovaca radi duže od 10 sati dnevno
13 odsto trgovaca bez slobodnog dana u sedmici
Nezavisne novine
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Gradska-opštinska vlast u Banja Luci nije do sada dala dozvolu nijednom privatniku da otvori privatni vrtić, nego privatni vrtići rade kao ,,igraonice,,. To je stvarno nečuveno! Lokalna vlast sama podržava i održava monopol ,,državnog,,vrtića, a sve to opet ide preko grbače i novčanika roditelja. Dokle!
U ovoj državi najviše posla ima za kontrolne organe, a njihov rad se najmanje vidi. Zašto? Ja mislim da ih treba ukinuti, džaba jedu hljeb, što bi rekli stari ljudi.