BEOGRAD, Nastavak jačanja dinara mogao bi da ugrozi izvoz. Trenutno imamo veću ponudu deviza, što je dovelo do jačanja dinara, ali kad budu dospjela inostrana plaćanja države i privrede, odliv deviza će biti veći, pa će dinar slabiti, ocijenio je danas premijer Srbije Mirko Cvetković.
On je u Vladi, po potpisivanju Socijalno-ekonomskog sporazuma, izjavio da visok kurs, koji ima negativan efekat na izvoz, ima pozitivan efekat na građane i privredu koji imaju kredite indeksirane u evrima. “Dobra okolnost je što ove godine nemamo tendenciju konstantnog jačanja ili pada kursa, što pokazuje da se kurs određuje na bazi ponude i tražnje”, rekao je Cvetković.
Vlada podržava politiku Centralne banke da kurs bude fluktuirajući. “Gledano na nivou čitave godine, kurs će biti realan, a to je između sadašnjeg, koji je veoma jak, i veoma slabog kursa”, rekao je on.
Ljubisav Orbović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata Srbije je rekao da se za sad ne vide efekti jačanja domaće valulte jer cijene ne padaju. “Kad god je evro rastao cijene su se povećavale. Zato se sad očekuje efekat jačanja dinara, da privreda reaguje i omogući niže cijene”, rekao je Orbović.
Branislav Čanak, predsjednik Ujedinjenog granskog sindikata Nezavisnost, ne vjeruje da će se trend jačanja dinara zadržati, navodeći da su neki od razloga jačanja domaće valute priliv novca za vrijeme praznika od gasterbajtera i reprogramiranje kredita za stanovništvo.
Za privredu i za stanovništvo bilo bi najbolje da nema velikih oscilacija kursa, rekao je Nebojša Atanacković, predsjednik Unije poslodovaca Srbije.
Dinar je danas na najvišoj vrijednosti od početka godine i srednji kurs iznosi 99,6 dinara za jedan evro. Emg.rs