KRUŠEVAC, Više desetina zaposlenih u kruševačkoj fabrici jestivog ulja Plima M već treći dan štrajkuju zahtjevajući isplatu zaostalih zarada od januara ove godine.
Zaposleni u u fabrici Plima M štrajkuju od srijede, 27. aprila, a danas su zajedno s manjinskim akcionarima ove firme organizovali protestnu šetnju od fabrike do centra grada.
Poslije šetnje, predstavnik Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata (ASNS) Neško Gajić rekao je novinarima da su zahtjevi štrajkača ostali isti – da zaposleni traže isplatu zarada od januara ove godine, pokretanje 50 odsto proizvodnje u fabrici i potpisivanje novog kolektivnog ugovora jer se stari ne poštuje.
Gajić je naglasio i da Štrajkački odbor svakodnevno obnavlja svoje zahtjeve poslovodstvu i većinskom vlasniku, ali da nema pozitivnih pomaka.
Predsjednik granskog sindikata ASNS-a za poljoprivredu, šumarstvo, vodoprivredu i prehranu Goran Duduković rekao je da su sindikalci “u više navrata pokušavali da s većinskim vlasnikom postignu beskonfliktni sporazum, ali da do sada potpisani sporazumi nisu bili poštovani”.
“Šest mjeseci unazad pokušavamo da nađemo mirno rješenje, ali, s obzirom na to da nijedan do sada potpisani sporazum nije ispunjen, smatramo da je svaki oblik beskonfliktnog rješenja iscrpljen”, rekao je Duduković.
On je dodao da je Plima M još jedan primjer pogrešne privatizacije i da ASNS podržava inicijativu za raskid kupoprodajnog ugovora pokrenutu kod Agencije za privatizaciju.
Štrajk zaposlenih podržalo je i udruženje manjinskih akcionara Plime M, a njegov predsjednik Slavoljub Banović istakao je da su manjinski akcionari potpunosti saglasni sa zahtjevom da se raskine ugovor o privatizaciji, jer je, prema njegovim riječima, očito da većinski vlasnik namijerava da firmu odvede u stečaj.
“Firma je privatizovana 2004. godine, petogodišnji period za izvršenje ugovornih obaveza je davno istekao, a Agencija uporno produžava rokove. U Plimi M se već tri godine ne nabavljaju sirovine, investicioni program je zamijenjen, pa se umjesto rafinerije gradi fabrika biodizela, a radnici i manjinski akcionari su ojađeni”, kazao je Banović.
On je ocijenio da bi za ovo preduzeće stečaj bio najgore rješenje i da bi se trebalo izboriti za raskid privatizacije i prelazak većinskog kapitala u državno vlasništvo.
Većinski vlasnik Plime M Božin Milićević rekao je agenciji Beta da u Plimi M štrajkuje 30 ljudi, odnosno 16 odsto zaposlenih, kao i da za štrajk ne treba pitati većinskog vlasnika, već menadžment kompanije.
Milićević je najavio i da će sutra smijeniti generalnog direktora zato što je dozvolio štrajk u preduzeću.
Nasuprot vlasniku, Štrajkački odbor tvrdi da je u štrajku stotinu zaposlenih, što je više od 50 odsto od 182 zaposlena radnika. Beta
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Vlasnik je firmu kupio za 30.000 eura. Jedinu fabriku ulja juzno od Save i Dunava! Fabrika je pravila pare kada ju je kupio, a onda je covek sve zivo rasprodao, a sto nije stigao da rasproda, nabio pod hipoteku…
Da tragedija bude jos veca, lokalni vlastodrzci su mu odobrili i kupovinu pekarske industrije, koju je takodje upropastio i dao pod hipoteku.