BEOGRAD, Kanadska firma REV odustaje od izgradnje dvije hidroelektrane na Limu, kod Brodareva. U istraživanja i pripremne radove dosad su uložili čak 7,5 miliona evra, ali zbog previsoke cijene zemljišta u selu Lučice, gdje brana treba da bude izgrađena, podizanje elektrana „Brodarevo 1“ i „Brodarevo 2“, snage od 58 megavata, sada je pod znakom pitanja.
U dokumentu ove kompanije, u koji su „Novosti“ imale uvid, navodi se da će u subotu prestati da rade i njihove poslovnice u ovom dijelu zemlje.
– Zbog nezadovoljavajućih rezultata u razvoju projekta hidroelektrana „Brodarevo 1 i 2“, a naročito zbog nemogućnosti rješavanja imovinsko-pravnih odnosa sa vlasnicima zemljišta i objekata u zoni izgradnje, 30. aprila prestaju da rade poslovne jedinice u Prijepolju i Brodarevu – navodi se u rješenju koje je potpisala direktor REV Miljana Vidović.
Prema saznanjima „Novosti“, prestanak radova u dolini Lima, u koje je ukupno trebalo da bude uloženo 140 milona evra, u skladu je sa poslovnom politikom preduzeća. A REV planira da projekte okrene ka Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori. Tako bi mogli da počnu gradnju elektrana u Foči i Pljevljima.
Predstavnici ove kompanije najavljivali su nedavno da će radove na preusmjeravanju toka rijeke Lim otpočeti krajem ljeta. Trebalo je, u kanjonu rijeke, izmjestiti i dvije dionice od 7,1 kilometar magistralnog puta Prijepolje – Bijelo Polje. Međutim, kada je proljetos počeo otkup zemljišta u okolini, pojedina domaćinstva iz sela Lučice odredila su visoku cijenu za svoja imanja.
U Ministarstvu infrastrukture i energetike nemaju komentar o odustajanju Kanađana. Stručnjaci, pak, smatraju da sada su svi projekti na obnovljivim izvorima energije u Srbiji – pionirski.
– Sada imamo samo katastar za moguću izgradnju, ali ne i same projekte – kaže Slobodan Petrović, predsjednik Udruženja za energetiku u Privrednoj komori Srbije. – REV ima ekonomsku računicu za ove elektrane, i možda nemaju dokaz da će im se kapital vratiti u predviđenom roku. Sa druge strane, problem je i u mentalitetu našeg seljaka, koji hoće da izvuče što veću korist, tako da „komšiji crkne krava“.
Posljedice
Stopiranje izgradnje hidroelektrana u Brodarevu, smatraju stručnjaci, neće bitno uticati na razvoj elektroenergetskog sistema u Srbiji.
– Ove elektrane spadaju u grupu malo većih proizvođača struje iz obnovljivih izvora, ali za nas je sada najvažnije da Elektroprivreda Srbije dobije strateške partnere za izgradnju termoelektrane „Nikola Tesla B3“ i „Kolubara B“ – smatra Slobodan Petrović. Novosti