BEOGRAD, Vlada Srbije mora biti oprezna pri planiranju mogućih novih rashoda koji su bazirani na uvećanim prilivima u budžetu. Veći prihodi nisu, nažalost, posljedica bilo kakvog povećanja privredne aktivnosti, već samo inflacije i ilizuja je da država raspolaže većim sredstvima od planiranih – kaže u razgovoru za “Novosti” predsjednik Fiskalnog savjeta prof. Pavle Petrović.
* Krajem nedjelje završili ste posao i Skupštini Srbije dostavili prvu analizu fiskalnih kretanja. Do kojih zaključaka ste došli?
– Analiza o fiskalnim kretanjima u prva tri mjeseca pokazuje da je ukinut deficit države zasad u skladu sa ciljem da ovu godinu završimo sa minusom od 4,1 odsto bruto društvenog proizvoda. Ali, upozorili smo da postoje određeni rizici uslijed kojih ta granica, ipak, može biti premašena.
* Na koje, konkretno, rizike mislite?
– Primjetno je da je republički budžet trošio nešto više sredstava, nego što je to bilo optimalno za prvi kvartal. U isto vrijeme, lokalne samouprave trošile su manje od planiranog. Kao upozoravajući nam djeluje podatak da su, recimo, subvencije, posebno one za željeznicu, u ovom periodu bile isplaćivane u višem iznosu od planiranog. Postoji mogućnost da u ostalom dijelu godine te isplate budu manje, ali i realna mogućnost da se pod raznim pritiscima, a i pod izgovorom finansiranja veće privredne aktivnosti, te subvencije uvećaju, što bi svakako dovelo i do višeg minusa državne kase od onog koji je planiran.
* Da li ste analizirali zašto su troškovi lokalnih samouprava bili niži?
– Vjerovatno su manji deficiti budžeta lokalnih vlasti i socijalnih fondova, prije svega, rezultat sezonskog faktora čije dejstvo će se izgubiti tokom godine. Zato je i važno da se Vlada suzdrži od povećanja subvencija i ostalih vanrednih davanja, kako bi se minus na nivou države zadržao u okvirima koji su planirani.
* Iz Ministarstva poljoprivrede najavljuju se veća sredstva za agrar. Mislite li da za to ima prostora?
– Državna kasa nije ostvarila nikakav suficit, pa ne može biti prostora ni za kakva nova davanja. Moguća je isključivo preraspodjela novca iz postojećih izvora.
* Vidite li prostor za najavu vlade da bi već u maju mogla da umanji porez na zarade?
– Ne vidim trenutno nikakav prostor za promjenu poreske politike, odnosno smanjenje prihoda države po osnovu naplaćenih poreza i doprinosa. Osim ako se ne planira povećanje poreza na potrošnju, kako bi se nadomjestio gubitak od nameta na zarade.
Satelit
* Ima li, prema vašoj analizi, nekih troškova koje je Vlada imala, a nisu ni planirani Zakonom o budžetu?
– Na veći deficit republičkog budžeta, u prvom kvartalu, uticao je i jednokratan, vanredni rashod od oko tri milijarde dinara Izraelu po osnovu spornog ugovora o zakupu vojnog satelita. Novosti