BEOGRAD, Gorivo iz Rafinerije nafte u Pančevu plasiraćemo na tržišta Bugarske i Rumunije kada krajem sljedeće godine završimo modernizaciju postrojenja. To su naša prioritetna tržišta, tamo ćemo razvijati maloprodajnu mrežu i veliki dio proizvoda dolaziće iz srpskih rafinerija. Zatim, važne su nam Bosna i Hercegovina i Crna Gora, a razmatramo i Hrvatsku i Mađarsku – kaže za „Novosti“ Sergej Kuprijanov, portparol ruskog energetskog giganta „Gasproma“.
Po njegovim riječima, „Gasprom njeft“ uložiće 500 miliona evra do 2012. godine u modernizaciju rafinerije nafte u Pančevu, što će, kako procjenjuje, uticati da Srbija iskoristi industrijski i energetski potencijal regiona.
* Kapital kompanije povećao se 13,4 puta od 2001. godine. U kojoj mjeri je kupovina NIS uvećala vrijednost „Gasproma“?
– Sama vrijednost NIS je niska u odnosu na vrijednost čitave grupe, ali je važna za stratešku ulogu na Balkanu. Preuzimanje NIS je veoma važno za poslovne planove i razvoj poslovanja „Gasproma“ u jugoistočnoj Evropi.
* Kako će izgradnja „Južnog toka“ uticati na ekonomsku i energetsku stabilnost Srbije?
– „Južni tok“ je osmišljen tako da doprinese i jednom i drugom. Gasovod je još jedan korak u obezbjeđenju čiste i konkurentne energije za Srbiju, koja će postati i važno gasno čvorište u regionu. „Južni tok“ će da omogući Srbiji otvaranje oko 2.500 novih radnih mjesta, privlačenje 1,5 milijardi evra direktnih investicija, dok će od tranzitnih taksa Srbija moći, za 25 godina, da zaradi četiri milijarde evra. Srbija će, istovremeno, koristiti četiri milijarde kubnih metara gasa.
* Da li će „Južni tok“ doprinijeti i snižavanju cijena gasa u Srbiji?
– Ne određujemo cijene unilateralno, već kroz zajednički dogovor. „Gasprom“ i „Srbijagas“ formiraju cijene, koje su dio sporazuma o snabdijevanju. Ova formula zavisi od cijene uvezenog gasa na granici, lokalnih taksa distributera i preduzeća koja prevoze gas, a što je sve regulisano zakonima. Takođe, bitno je uzeti u obzir činjenicu da je cijena gasa direktno povezana sa cijenom sirove nafte, pa je, samim tim, podložna promjenama kako se mijenja situacija na tržištu.
Sponzor ste FK Crvena zvezda, da li ste zainteresovani i za privatizaciju njihovog stadiona?
– „Gasprom njeft“ će biti generalni sponzor fudbalskog kluba Crvena zvezda narednih pet godina, u skladu za ugovorom o sponzorstvu koji je sklopljen sa Crvenom zvezdom. Privatizacija stadiona nije pomenuta u ovom ugovoru i zasad ne postoje takvi planovi. Novosti