ATINA, Šef predstavništva Evropske komisije u Grčkoj, Panos Karvunis ne isključuje mogućnost nametanja novih mjera Evropske unije Grčkoj. Analitičari podjeljeni oko pitanja povratka Grčke na kreditno tržište 2012. godine.
Evropska unija ne isključuje nametanje novih mjera Grčkoj u maju, po razmatranju održivosti javnog duga te zemlje, izjavio je šef predstavništva Evropske komisije u Grčkoj, Panos Karvunis.
“Procjena duga Grčke je analiza koju obavljaju EU, Međunarodni monetarni fond (MMF) i Evropska centralna banka (ECB) u okviru predstojećeg razmatranja plana reorganizacije ekonomije Grčke, u maju”, rekao je Karvounis u intervjuu objavljenom u atinskom listu To Vima.
“U skadu sa onim što bude utvrđeno revizijom, ta analiza može dovesti do prilagođavanja mjera predviđenih planom za oporavak finansija”, rekao je Karvounis.
Delegacija “trojke” trebalo bi da dođe u Atini početkom maja da procijeni plan oporavka grčkih finansija uoči isplate pete tranše kredita toj zemlji, dogovorenog 2010. godine na tri godine, čiji je ukupan iznos 110 milijardi evra.
Predstavnici tri institucije trebalo bi da analiziraju srednjoročni plan za 2012-2015. godinu, koji je pripremila grčka vlada, a posebno je usmjeren na privatizaciju javnog sektora i državne imovine.
Prijee desetak dana, ministar finansija Njemačke Volfgang Šojble izjavio je da, ukoliko analiza duga Grčke u junu pokaže da Grčka nije na dobrom putu, “treba doneti neke odluke” i pomenuo je “nove mjere”.
Izjava Šojblea ponovo je pokrenula ideju o reprogramiranju duga Grčke, što je mjesecima predmet nagađanja. Iako bi dug mogao opasti ove godine na 150 odsto bruto-domaćeg proizvoda Grčke, i uprkos tome što poreske stope i dalje rastu, neki analitičari procjenjuju da se Grčka ipak dugo neće vratiti kreditnom tržištu, što se predviđalo za 2012. godinu.
Međutim predstavnik EU Karvunis to očekuje jer kaže da “sprovođenje plana ekonomskog oporavka na zahtjev EU i MMF-a, i uz prihvatanje grčke države 2010, jeste uslov za povratak Grčke na tržište u 2012. godini”.