BEOGRAD, Ukupni problematični krediti bankarskog sektora u Srbiji na kraju 2010. iznosili su 273 milijardi dinara i čine 16,9 odsto ukupno odobrenih kredita.
Apsolutno i relativno povećanje problematičnih kredita je konačno zaustavljeno u četvrtom kvartalu prošle godine, što je za rezultat imalo smanjenje nivoa pokazatelja problematičnih kredita sa 17,8 odsto na kraju trećeg tromjesečja, pokazali su podaci Narodne banke Srbije (NBS).
Imajući u vidu sličan obrazac kretanja u nivou problematičnih kredita i krajem 2009., ostaje da se u narednom periodu vidi da li je riječ o prvim naznakama preokreta trenda ili je riječ o „sezonskom“ efektu, navela je NBS.
Struktura kategorija plasmana koji čine ukupne problematične kredite je nepromjenjena u odnosu na prethodni period.
Problematični plasmani privrede – javni i privatni sektor, čine i dalje 72 odsto ukupnih problematičnih plasmana, učešće stanovništva je 14 odsto, dok sve ostale kategorije čine 13 odsto ukupnih problematičnih kredita.
Ukupni problematični krediti privrede, isključujući javna preduzeća, na kraju četvrtog tromjesečja 2010. iznose 197 milijardi dinara.
Učešće tih problematičkih kredita u ukupno odobrenim kreditima privredi iznosi 21,8 odsto, što je smanjenje u odnosu na 23,2 odsto na kraju septembra.
Iako su u toku godine bilježili i više vrijednosti, problematični krediti odobreni sektoru privrede završili su u 2010. uvećani za svega 0,9 procentnih poena u odnosu na početak prošle godine.
U odnosu na prethodno tromjesečje, ukupni bruto problematični krediti privrede su smanjeni za 2,4 milijarde dinara, dok su posmatrajući od početka 2010. povećani za 44,5 milijarde, odnosno 29,1 odsto.
Ukupan iznos problematičnih kredita građana na kraju četvrtog tromjesečja 2010. iznosio je 49 milijardi dinara.
U odnosu na prethodno tromjesečje problematični plasmani fizičkim licima su praktično nepromjenjeni – smanjeni su za svega 0,3 milijarde dinara.
Učešće problematičnih plasmana u ukupno odobrenim kreditima građanima iznosio je na kraju četvrtog tromjesečja 8,8 odsto, što je smanjenje u odnosu na 9,1 odsto na kraju septembra, pokazali su podaci centralne banke. Tanjug