BANATSKI KARLOVAC, Od stotinu radnika Industrije mesa i konzervi “Banat” u Banatskom Karlovcu, koji su protestovali prethodni 21 dan, njih dvojica – Slaviša Makijević i Dušan Basalić, stupila su u štrajk glađu. Na takav očajnički potez odlučili su se jer rukovodstvo firme, kako tvrde, manipulacijama pokušava da razbije generalni štrajk, prije svega nudeći samo pojedinim radnicima da se vrate na posao, dok o ispunjenju njihovih zahtjeva nema ni riječi.
Naime, trećeg dana obustave rada, 77 od 105 štrajkača suspendovano je s radnih mjesta, ali to nije pokolebalo štrajkače. Međutim, Zoran Bogdanov, vlasnik firme, otišao je i korak dalje. Prethodnih dana je na kućne adrese tridesetoro od tih 77 radnika više puta slao telegrame, s pozivom da se vrate na posao, što su oni kategorično odbili. Zato ih je poštar, poslije prethodnog uručivanja suspenzija, ponovo iznenadio – samo njima je uručio pismeno upozorenje pred otkaz. U upozorenju se ističe da štrajk nije organizovan u skladu sa Zakonom o štrajku i pravilnikom o radu preduzeća, iako u rješenju inspektora rada Ministarstva rada i socijalne politike piše da su radnici u pravu.
– Nećemo nasesti na ovakve manipulacije. Gazda je svojom voljom odabrao one koji treba da rade, a drugi radnici mu, po njegovom nahođenju, nisu potrebni. To je ponižavajuće za sve štrajkače – kaže jedan od “upozorenih” radnika.
Ipak, ono što je prelilo kap u čaši strpljenja bio je pokušaj direktora “Banata” Steve Dejanovića da u ponedjeljak uveče izbaci četvoro štrajkača koji su ostali u menzi da prenoće. Na osnovu rješenja resornog ministarstva, rukovodstvo firme je u ponedjeljak moralo da pusti radnike da štrajkuju u krugu firme (u menzi), ali je direktor iste večeri policiji prijavio da “štrajkači vršljaju po pogonima”, što im prema zakonu o štrajku nije dozvoljeno. Međutim, dvojica radnika obezbjeđenja privatne firme “Rojal protekt”, iz Zrenjanina, demantovali su takve navode Dejanića, pa su radinici i dalje ostali u menzi. Kako nezvanično saznajemo, zbog toga su i ova dvojica radnika obezbjeđenja dobila rješenja o suspenziji.
U utorak je obezbjeđenju naloženo da nikoga ne pušta da uđe u fabriku, ali ni da izađe iz nje. Tako su Makijević i Basalić sa još dvojicom štrajkača ostali zaključani u krugu firme, dok su se ostali ponovo okupili ispred glavne kapije.
– Ovo prevazilazi granice ljudskosti – kaže Makijević, obraćajući nam se iza rešetaka. – Odlučni smo da se ne vratimo u pogon sve dok nam ne zagarantuju isplatu zarada za cijelu prošlu godinu, isplatu zdravstvenog i penzionog osiguranja za prethodne tri godine, kao i da će redovne plate uplaćivati na vrijeme. Idemo do kraja.
U međuvremenu, još desetoro štrajkača najavljuje štrajk glađu. U svemu tome podržava ih i osmoro radnika iz mašinske radionice, koji po zakonu moraju da rade na održavanju postrojenja za pumpanje amonijaka u hladnjaču kako ne bi došlo do eksplozije.
Direktor puni konzerve pašteta?
Kako nezvanično saznajemo, troje štrajkača ipak se vratilo na posao i sada zajedno sa malobrojnim štrajkbreherima pokušavaju da održe proizvodnju. Za takav čin su “nagrađeni” sa 9.000 dinara, ali se ne zna da li je to dio plate ili nešto drugo. Kako nezvanično saznajemo, rukave je u ponedjeljak zasukao čak i direktor Dejanović, te zajedno sa još petnaestak radnika i službenika radi u pogonu za punjenje pašteta i mesnih narezaka. Međutim, fabrika u utorak nije radila, niti se Dejanović pojavio na poslu.
Tužba
Advokat Nataša Stevanović je Višem tužilaštvu u Pančevu predala kolektivnu tužbu štrajkača protiv “Banata”, u kojoj se potražuje oko 22 miliona dinara za zaostale zarade i doprinose. Troškove advokata finansira opština Alibunar iz svog budžeta.
Posljednja vijest
Pet sati poslije stupanja u štrajk glađu, Slaviši Makijeviću je pozlilo i on je, zbog visokog pritiska, hitno prevezen u bolnicu u Alibunaru. Drugi radnik nastavlja protest time što ne uzima hranu. Novosti