LUNGJERBIN, Među atraktivnim i bizarnim turističkim destinacijama širom planete Sjeverni pol je svakako ekstremna, ali ni to više nije mjesto samo za izuzetne, mada ipak jeste za hrabrije i prije svega imućnije.
Prije neki dan počeo je kratki period u kome se može putovati na Sjeverni pol i turističke agencije već po rezervacijama ocjenjuju da će biti premašen rekord od oko 60.000 pustolova koji su lani pili šampanjac na 90. stepenu sjeverne geografske širine.
Polazište za Sjeverni pol najčešće je u Lungjerbinu, gradiću na ostrvu Špicbergen u norveškom arhipelagu Svarbald. Već 2. aprila prva grupa turista otišla je avionom AN-74 u rusku naučnu bazu „Barneo“, koja je na 89. stepenu sjeverne geografske širine, samo 100 kilometara udaljena od Pola.
Odatle se za 40 minuta helikopterom stiže na najatraktivniju i najmanje gostoljubivu tačku planete, gdje je prosječna temperatura, ako nema vjetra, minus 34 stepena Celzijusa, a kreće se od 43 do 26 stepeni ispod nule.
Sjeverni pol u stvari i nije stalno mjesto sa zvaničnom oznakom, budući da Arktik nije kopno nego masivna pokretna santa; putnik tek uz pomoć kompasa može da utvrdi trenutak kad je sve mimo njegovih stopala – jug.
Za razliku od putovanja morem, koja počinju u junu i traju do kraja avgusta, leteća sezona je ograničena na period od 1. do 30. aprila, kad je već prošla polarna noć i najhladnija zima, ali je led još dovoljno čvrst da bi turisti bili bezbjedni. Iako svaki avanturista dostavlja i ljekarsku potvrdu o zadovoljavajućoj kondiciji, putnik mora biti i životno osiguran na 70.000 evra.
Cijene aranžmana su, inače, “pale”. Prije dvije godine kratki izlet koji, na primjer, počne u podne i završava ujutru sljedećeg dana koštao je 13.900 evra, dok su paketi od tri ili više dana plaćani najmanje 14.400 evra.
Sada četvorodnevno putovanje avionom i helikopterom – doduše od toga samo dan u bazi „Barneo“ i baš na Sjevernom polu – košta 9.400 evra, a skijaš, na primjer, koji do Pola hoće da stigne na svojim nogama za 18 dana, odnosno za 15 noći u šatorima, plaća 24.900 evra. Najam saonica sa psećom zapregom posebno se ugovara i takva usluga košta i više od 25.500 evra. Kad se na daleki sjever tokom ljeta krene na nuklearnom ledolomcu, za 14 dana plovidbe i jedan dan na ledu cijena je od 15.500 do 22.700 evra.
Cijene ne uključuju obavezni termalni veš od polikolona i specijalnu donju odjeću koju putnik sam pribavlja, potrebne su naočare i krema za sunce, ali su poklon jakna i gornje pantalone, šubara, čizme i rukavice. Smještaj je u šatoru za 12 osoba u vreći za spavanje, a kad se stigne na Pol, besplatni su slavljenički kavijar i šampanjac, dva minuta telefonskog javljanja preko satelita (jer mobilni ne rade) i potvrda o boravku na toj jedinstvenoj lokaciji.