BEOGRAD, Stečajni postupak u Srbiji, poslije primjene novog Zakona o stečaju, u prosjeku traje koji dan manje od dvije godine. S druge strane, postupci započeti po starom zakonskom rješenju prilično kvare prosjek. Od ukupno 2.651 stečaja na evidenciji Agencije za licenciranje stečajnih upravnika, 1.855 se vodi manje od dvije godine, ali je 896 firmi u stečaju od dvije do čak 14 godina. Od svih njih, aktivnih je 1.562.
S druge strane, u firmama u kojima je većinski državni kapital, za stečaj brine Agencija za privatizaciju. Oni su od formiranja do sada vodili ukupno 892 postupka. Zaključeno ih je 320, obustavljenih je 52, u 34 postupka Agencija je razrješena, pa je aktivnih ukupno – 486.
– Stečajni postupci u našoj nadležnosti u prosjeku traju dvije godine – kažu u Agenciji za privatizaciju. – Upravnike uzimamo sa liste licenciranih stečajnih upravnika. To su uglavnom ljudi sa kojima već imamo dobro iskustvo, ali vodi se računa da vode firmu u svojoj djelatnosti. Angažuju se i po regionalnoj zastupljenosti, znači da čovjek iz Beograda ne vodi postupak u firmi u Leskovcu.
Najveće ubrzanje poslije usvajanja novog zakona vidi se po broju pokrenutih stečajeva. Tokom 2010. otvoren je 1.161 stečajni postupak, s tim što je 854 postupka otvoreno primjenom odredbe o „automatskom stečaju“. Za preostalih 307 prijedlog je podnio neko od povjerilaca ili sam stečajni dužnik. Od početka godine do 1. aprila otvoreno je 117 stečajnih postupaka, a čak 73 po automatizmu.
Novi zakon obećava i bolji nadzor stečajnih upravnika. Agencija za licenciranje stečajnih upravnika trenutno vodi 23 diciplinska postupka. Na rad 45 upravnika tokom prošle godine ovoj Agenciji su se žalili drugi. U tri takva slučaja je pokrenut disciplinski postupak, 21 pritužba je odbačena kao neosnovana, a isto toliko je odbijeno, jer nije bilo zakonskih osnova za ispitivanje.
Naplaćeno
Tokom rada Centra za stečaj Agencije za privatizaciju prodata je cjelokupna imovina 307 preduzeća, a u slučaju 170 prodat je samo dio onoga što posjeduju. Ukupni prihodi ostvareni prodajom stečajnih dužnika iznose 52,4 milijarde dinara. Samo tokom prošle godine u potpunosti je prodata imovina 32 preduzeća, a djelimično 77. Slilo se 1,76 milijardi dinara prihoda.
Uslov za licencu
Agencija za licenciranje do sada je izdala ukupno 498 licenci. U prošloj godini dozvolu za rad dobilo je 37 stečajnih upravnika. Slovo zakona kaže da stečajni upravnik može da bude onaj ko ima visoko obrazovanje, tri godine radnog iskustva sa visokom stručnom spremom ili tri godine radnog iskustva na sprovođenju stečajnih postupaka. Obavezan je položen stručni ispit za dobijanje licence i traba da je dostojan povjerenja za obavljanje poslova stečajnog upravnika. Dostojnost povjerenja utvrđuje se u skladu sa kodeksom etike. Dozvolu ne može da dobije onaj protiv koga je po službenoj dužnosti pokrenut krivični postupak, pravnosnažno osuđen za dijelo kome prijeti više od pet godina zatvora ili za dijelo koje ga čini nedostojnim za ovaj posao. Novosti