VAŠINGTON, Predsjednik Vlade Srbije Mirko Cvetković započeo je juče višednevnu posjetu Vašingtonu susretom sa izvršnom direktorkom Međunarodnog monetarnog fonda Nemat Šafik, sa kojom je, između ostalog, razgovarao o aranžmanima Srbije sa tom međunarodnom finansijskom institucijom.
Cvetković, koji u Vašingtonu boravi u okviru proljećnog zasjedanja Međunarodnog monetarnog fonda i Svjetske banke, danas će se, takođe, sastati sa ministarkom finansija Švajcarske Evelin Vidmer Šlumf i švajcarskim ministrom ekonomije Johanom Šnajderom Amanom.
U delegaciji Srbije su i potpredsjednik Vlade Božidar Đelić i guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić.
Premijer Cvetković je uoči odlaska u Vašington najavio da će od MMF-a, sada kada je okončana sedma, završna, revizija dvogodišnjeg aranžmana Srbije sa MMF-om, zatražiti novi aranžman iz predostrožnosti.
Uoči odlaska u SAD guverner Šoškić je precizirao da bi novi aranžman trebalo da bude ograničen na dvije godine, i da bi Srbiji trebalo da omogući pristup sredstvima u slučaju nepredviđenih dešavanja na međunarodnom tržištu.
“To bi Srbiji omogućilo da sa višim nivoom sigurnosti i većim povjerenjem međunarodnih investitora u narednim mjesecima i godinama ozbiljno pristupi strukturnim reformama koje više ne treba odlagati”, objasnio je Šoškić.
Vlada Srbije uputila je nedavno MMF-u Pismo o namjerama u kojem navodi da su ispunjeni brojni ključni ciljevi utvrđeni na početku posljednjeg stend-baj aranžmana sa tom institucijom, ali je isto tako svjesna i da dosta toga još treba da se uradi kako bi se obezbjedio model privrednog rasta na održivom nivou.
Stend-baj aranžman nam je, prije svega, omogućio da se ublaže negativni efekti prelivanja svjetske finansijske krize na Srbiju iz septembra 2008. godine, navedeno je u pismu generalnom direktoru MMF-a Dominiku Stros-Kanu, koje su potpisali premijer i ministar finansija Mirko Cvetković i guverner Narodne banke Srbije Dejan Šoškić. Srpska privreda je do sada bolje nego većina zemalja iz okruženja odoljevala uticaju krize, pri čemu postaje sve izvjesnije preusmjeravanje privrede ka rastu koji je u većoj mjeri zasnovan na izvozu, ukazano je u pismu upućenom 21. marta, a koje je danas objavljeno na sajtu NBS.
“Oslanjajući se na ostvarene rezultate, namijeravamo da istrajemo u vođenju čvrste makroekonomske politike i da ubrzamo strukturne reforme radi ostvarenja većeg privrednog rasta”, navedeno je u pismu.
Dvogodišnji aranžman s MMF-om, koji je potpisan u maju 2009. godine, ističe danas, a tim aranžmanom Srbiji je odobren zajam od 2,87 milijarde evra za jačanje deviznih rezervi i do sada je iskorišćeno oko 1,48 milijardi evra.
Vlada Srbije će u 2011. i u narednim godinama sprovoditi fiskalnu politiku u skladu sa propisima o fiskalnoj odgovornosti i neće prihvatiti zahtjeve za povećanjem zarada koji premašuju dva dodatna iznosa usklađivanja već predviđena za maj i novembar, jer bi takva povećanja zarada ugrozila fiskalnu i cjenovnu stabilnost, navedeno je u pismu. Tanjug