VAŠINGTON, Naučnici u Brazilu pretvaraju voćna vlakna u automobilske dijelove. Naime, mješavinu celuloze koriste za pravljenje bio-plastike za automobilske dijelove.
Ova ideja o proizvodnji bio-plastike postoji od početka devedesetih i prvo je reklamirala “Toyota”, a ono što je novo u laboratoriji u Sao Paolu je obim materijala na kome se radi, prenio je Glas Amerike.
Takva plastika je 30 odsto lakša, do četiri puta čvršća od uobičaje plastike, trajnija je i ima veću otpornost na štetu od visokih temperatura, vode i prolivenog benzina.
Na nedavnom sastanku Američkog hemijskog udruženja naučnici su predstavili svoj rad za sljedeću generaciju automobilskih dijelova napravljenih od prirodnih vlakana banana, ananasa i drugog tropskog voća. Ti dijelovi ne sadrže nikakav naftni nuzproizvod, već se radi o takozvanoj bio-plastici.
Laboratorija koju vodi Alsides Leau pri Državnom univerzitetu Sao Paula vidi vrijednost u onome što drugi smatraju otpadnim materijalom, a to su biljna vlakna.
“Izdvajamo vlakna iz lišća ili stabla, a potom odvajamo celulozu od drugih biljnih komponenti. Celuloza je ključna sirovina”, napominje Leau.
Proces je skup, ali se s manje od pola kilograma nano-celuloze može dobiti 45 kilograma super-čvrstog laganog plastičnog materijala.
Leau kaže da ovakvi materijali čine automobil trajnijim i ekološki prihvatljivijim, dijelom i zbog manje potrošnje goriva, te dodaje da smo prije imali 50 odsto nerazgradivu plastiku temeljenu na nafti, a sada sto posto razgradivi i ekološki prihvatljivi materijal.
Prema njegovoj procjeni, automobilski dijelovi od ovog materijala mogli bi se naći na tržištu u roku od dvije godine. On takođe predviđa da bi ovakva plastika jednog dana mogla zamijeniti čelik i aluminijum, prenosi Glas Amerike.