BEOGRAD, Srbija je uspješno okončala sedmu, posljednju reviziju trogodišnjeg aranžmana sa Međunarodnim monetarnim fondom. Postojeći kreditni aranžman ističe krajem mjeseca, a već u toku naredne nedjelje će premijer Cvetković, na proljećnom zasjedanju MMF i Svjetske banke koji se održava u Vašingtonu, zatražiti, kako saznaju „Novosti“, potpisivanje novog sporazuma. Ovaj aranžman, za razliku od dosadašnjeg, na bazi kog je Srbija u periodu od tri godine uzela od MMF 1,5 milijardi evra kredita, neće biti obavezujući i neće predviđati nove pozajmice od Fonda.
Novi sporazum sa Fondom može, ipak, donijeti „glavobolje“ izvršnoj vlasti. Jer, takođe će predviđati poštovanje utvrđenih pravila od kojih će zavisiti naš kreditni rejting i uslovi pod kojim će se uzimati toliko tražene pozajmice kojim bi se pokrivao manjak u državnoj kasi i finansijski obezbjeđivale moguće javne investicije.
Ipak, Vlada neće toliko strepiti od dolazaka misija Fonda, a koje su, u prethodne tri godine spriječile poprilično krupne potrošačke apetite izvršne vlasti. Tako se očekuje da već narednog mjeseca Vlada Srbije podjeli dio većih prihoda budžeta, koji su očito samo posljedica više inflacije, svim budžetskim korisnicima. Sa ovom idejom bio je saglasan i Fond, ali je insistirao da se navedeni iznos razdjeli kao jednokratna naknada i uplati samo ugroženim kategorijama budžetskih korisnika. Država je, ipak, pritisnuta zahtjevima sindikata, ali i dijela političkih stranaka, odlučila da višak pretvori u povišicu zarada i penzija. To će prema procjeni Fonda značajno povećati osnovicu i za sva buduća uvećanja primanja, a za koje Srbija nema para. Novosti