BEOGRAD, Naftna industrija Srbije je u 2010. godini ostvarila neto dobit od 16,7 milijardi dinara, dok je poslovna dobit kompanije iznosila 26 milijardi dinara.
Kako je zvanično potvrđeno u finansijskim izvještajima, NIS je zabilježio poslovni prihod od 169,8 milijardi dinara, što je za 43 odsto više u odnosu na 2009. godinu.
Najveći dio realizacije činili su prihodi od prodaje koji su iznosili 161,4 milijarde dinara, što je 36,1 odsto više u odnosu na prošlu godinu.
Prihod od prodaje na domaćem tržištu iznosio je 137,1 milijardu dinara, a na inostranom tržištu 15,6 milijardi dinara, dok je prihod od prodaje zavisnim i ostalim povezanim pravnim licima bio 8,6 milijardi dinara.
Neto dobitak NIS-a u 2010. dostigao je 16,7 milijardi dinara, nasuprot gubitku od 37,8 milijardi dinara, koji je zabilježen 2009. godine.
NIS je u 2010. godini ostvario poslovnu dobit od 26 milijardi dinara, za razliku od 2009. kada je ta naftna kompanija imala poslovni gubitak od 2,3 milijarde dinara.
Gubitak koji je ostvaren u 2009. bio je uglavnom posljedica velikih otpisa i rezervisanja koje je napravila nova uprava nakon preuzimanja NIS-a, a koji su rezultirali ostalim rashodima od 38,5 milijardi dinara.
U protekloj godini, ostali rashodi su bili dosta niži 6,1 milijardu dinara, dok su finansijski rashodi iznosili 19,1 milijardi dinara i “istopili” su značajan dio poslovnog dobitka.
NIS je u protekloj godini smanjio dugoročnu kreditnu zaduženost sa 34,7 na 26,6 milijardi dinara, dok su kratkoročne obaveze porasle 15,3 odsto, na 61,4 milijardu dinara. Više od polovine dugoročnih kredita dospjeva u periodu između jedne i dvije godine, a većina ovih obaveza je vezana za kurs američkog dolara.
Od potencijalnih obaveza kompanije, u izvještaju je naglašeno da se najveći sudski spor vrijedan 630 miliona evra vodi sa Stambenom zadrugom rafinerija koji je proistekao iz procesa finansiranja stanova za MUP Srbije. U toku prethodne godine Privredni sud je donio presudu u korist NIS-a, ali je tužilac uložio žalbu koja je u toku.
Takođe, u izvještaju je spomenuto da je Republika Srbija, prema kupoprodajnom ugovoru, dužna da bezuslovno povuče sve tužbe protiv NIS-a koje su pokrenule institucije ili preduzeća u vlasništvu države.
Kada je riječ o prenosu imovine NIS-a, koji je takođe definisan tim ugovorom, Republika Srbija je na NIS do kraja protekle godine prenijela samo 25 odsto njene imovine registrovane na dan 31. decembar 2007. godine.
Akcije NIS-a su u očekivanju objave poslovnog izvještaja za proteklu godinu zabilježile rekordan dnevni promet otkada su se uključile na berzu u visini od 130 miliona dinara. Prosječna cijena po akciji iznosila je 490 dinara, što odgovara tržišnoj kapitalizaciji kompanije od 79,9 milijardi dinara odnosno 773,5 miliona evra. Tanjug