BERLIN, Poslije katastrofe u japanskoj atomskoj centrali Fukušima, sve više građana Njemačke želi da pređe na korišćenje takozvane ekološke struje koja je proizvedena u elektranama koje ne koriste atomsku eneregiju, kao ni ugalj.
Prema navodima kompanija koje potrošačima garantuju da prodaju isključivo struju proizvedenu u elektranama koje koriste obnovljive izvore energije, broj građana koji raskidaju stare i nove ugovore zaključuju sa njima višestruko se povećao. Najveći broj novih pretplatnika svoju odluku izričito obrazlaže događajima u atomskoj centrali Fukušima.
Jedna od najvećih kompanija za “zelenu struju”, “Lihtblik”, koja snabdijeva više od 500.000 potrošača saopštila je da od događaja u Fukušimi dnevno sklapa 800 ugovora sa novim klijentima, tri puta više nego što je uobičajeno. Više od 12.000 ljudi se dnevno na internet stranici ove firme obavještava o uslovima prelaska na “eko-struju”.
Slično je i kod elektrana Šenau, nešto manje firme koja u posljednje dvije nedjelje dobija oko 400 novih potrošača dnevno, čak osam puta više nego što je uobičajeno. Kod firme “Grinpis Enerdži” se broj novih pretplatnika takođe osam puta uvećao.
U Njemačkoj postoji na stotine kompanije preko kojih se građani snabdijevaju strujom, te u skladu sa tim i mnogo različitih tarifa. Cijena se po kilovatčasu kreće od 25 do 41 centa, uz različite povoljnosti u odnosu na godišnju potrošnju.
U Njemačkoj se oko 10 odsto potrošnje energije pokriva iz obnovljivih izvora (vjetar, sunce, voda, biomasa i geotermija). Stručnjaci i njemačka vlada žele i planiraju puni prelazak na energiju vjetra (80 odsto) i sunca (10 odsto), kao i na bioenergiju i vodu za period između 2030. i 2050. godine. Beta