BANJALUKA, Prodaja poljoprivrednih proizvoda na pijacama u RS u februaru je pala za 15,7 odsto u odnosu na januar, a u odnosu na isti mjesec 2010. godine zabilježen je pad od čak 24,2 odsto.
U Zavodu za statistiku RS istakli su da je u strukturi ukupne prodaje na zelenim pijacama u februaru voće učestvovalo sa 17,1 odsto, mlijeko i mliječni proizvodi sa 14,7 odsto, povrće sa 12,7 odsto, živina i jaja 11,8 odsto, a žita i proizvodi od žita 6,8 odsto.
U Udruženju poljoprivrednih proizvođača RS ističu da je na ovoliki pad potražnje za poljoprivrednim proizvodima na pijacama uticala masovna opredijeljenost kupaca da voće i povrće kupuju u tržnim centrima.
– Iako su domaći proizvodi na pijacama mnogo jeftiniji i svježiji nego u tržnim centrima, kupci sve više ovu vrstu proizvoda kupuju upravo tamo – istakao je predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača RS Vladimir Usorac.
On je dodao da kupci na taj način ukazuju povjerenje stranim proizvođačima umjesto domaćim.
– Pored loše prodaje domaćih proizvoda svih vrsta, došlo je do toga da i tržnice gube svoje kupce. To je veliki problem jer kupovinom uvoznih proizvoda kupci u RS pune budžete drugih država, a taj prihod u budžetu RS postaje sve manji – upozorio je Usorac.
Cijene
Zbog loših vremenskih uslova zbog kojih je većina poljoprivrednih kultura u Srpskoj prošle godine propala, cijene voća i povrća su krajem prošle godine porasle za više od 30 odsto. Glas Srpske
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
da li Glas ili Usorac, nisam razumio čija je konstatacija, ima precizne podatke i za Tržne centre, kad iznosi tvrdnju da su oni razlog smanjenom prometu na Tržnicama? Bilo bi interesantno vidjeti i taj podatak, a ne jednu stranu i paušalnu, po svemu sudeći, konstataciju!!
Činjenica je da se polako stanje izavano poskupljenjem, smanjenjem zaposlenih, izmjenama Poreza i doprinosa, ukidanjem dijela socijalnih davanja i drugim vladinim restriktivnim mjerama, odražava na potrošnju i da je to glavni uzrok i kada je stanje na tržnicama u pitanju, iste podatke bi dobili i u drugim trgovačkim subjektima, prođite po tržnim centrima pa vidite ima li gužvi i koliko sad kasa radi u odnosu na prethodni period! Da je tačna tvrdnja iz teksta, trebalo bi da su zapošljavali i nove radnike, zar ne?!
pala je potrošnja hljeba za 30%, tako da argumentacija o tržnim centrima ne stoji