BANJALUKA, U budžet RS bi se u narednom periodu moglo sliti više stotina miliona maraka na osnovu kazni koje bi mogle biti naplaćene zbog nepredavanja potrebnih dokumenata za fiskalni registar nepokretnosti.
Naime, danas je zadnji dan za podnošenje prijava za fiskalni registar nepokretnosti, a do juče je pristiglo 1,65 miliona prijava.
Prema ranije iznesenim procjenama iz Poreske uprave RS, u fiskalnom registru bi trebalo da se nađe oko dva miliona prijava.
Kako prema trenutnoj dinamici prijavljivanja nepokretnosti desetine hiljada građana do kraja dana neće stići da prijave nekretnine, moraće da plate kaznu od 1.000 KM po svakoj neprijavljenoj nepokretnosti.
“Krajnji rok za prijavu nekretnina u RS ističe u četvrtak i njegovog produženja neće biti”, istakla je Mila Štrkić, portparol Poreske uprave RS.
Ona je objasnila da je na šalterima Poreske uprave došlo do gužvi zbog činjenice da su se građani odlučili na prijavu nepokretnosti u posljednji čas i dodala da u proteklih nekoliko dana u ovu instituciju pristiže po 50.000 prijava dnevno.
“Još je teško i nezahvalno govoriti o konačnom broju prijava koje su nam pristigle, jer značajan udio tek treba da stigne poštom”, rekla je Mila Štrkić, portparol Poreske uprave RS.
S obzirom na obimnost prijave, očekuje se da će se u njima naći i dosta grešaka. Štrkićeva je objasnila da i ukoliko u prijavi nekretnine bude grešaka, od čega građani često strahuju, poreski službenici će ih naknadno obavijestiti o načinu na koji će najjednostavnije moći da ih isprave.
Ona je istakla da građani koji načine greške neće biti kažnjavani ukoliko ih otklone u roku koji će im biti dat.
Jovanka Savić, penzionerka iz Banjaluke, koju smo juče sreli na izlazu iz Poreske uprave RS, rekla je da je na prijavu svog stana i tri parcele koje posjeduje čekala više od dva sata.
“Ne razumijem zašto je bilo potrebno da prolazimo svu ovu proceduru, kada u katastru ionako postoji evidencije o imovini koju posjedujemo”, rekla je Savićeva i dodala da joj je formular za prijavu imovine bio prekomplikovan, te da joj se čini da su mnogi podaci nepotrebni.
“Kao i uvijek čekao sam posljednji čas da izvršim svoje obaveze. Sada moram da čekam u redu”, žali se Rade Tešić, električar iz Banjaluke, dodajući da je i ranije dolazio da prijavi nepokretnosti, ali da je odustajao zbog predugačkih redova.
Saša Grabovac, izvršni direktor Udruženja ekonomista – SWOT, smatra da je prestrogo da se odmah kažnjavaju oni koji su zakasnili s prijavama, jer ako se stvar posmatra kroz svjetlo veoma učestalih ranijih praštanja ovakvih vrsta obaveza građanima koji ih ne izvrše u roku, postupak striktne naplate kazni bio bi neprimjeren.
“Država je godinama građanima koji kasne sa izvršenjem obaveza u određenom roku gledala kroz prste, tako da ne bi bilo fer prema ljudima koji možda prvi put nisu izvršili obavezu sada naplaćuju kaznu”, rekao je Grabovac, dodavši da je olakšavajuća okolnost za one koji se nisu prijavili suviše komplikovan obrazac kojeg je bilo teško ispuniti.
Primjena novog Zakona o porezu na nepokretnosti počinje 1. januara naredne godine i njegovim stupanjem na snagu prestaje oporezivanje prometa nekretnina, kao i oporezivanje njihovog poklanjanja. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ne opravdavam građane, imali su produženje roka dva puta, ali sa druge strane, razumljiv je i njihov otpor, ova vlast previše često vrši kojekakve izmjene Zakona, usvaja po hitnom postupku, pa kasnije prepravlja i mijenja, tako da su mnogi mislili da će nakon produžavanja rokova, doći i do izmjena, da neće ni trebati registracija, isto tako ogroman broj nije plaćao i prijavljivao aktuelni porez na imovinu, nadao se neće morati ni ubuduće. Što se tiče kazni, svjesni smo da je budžet prazan, da su i Uredbe o ograničenju marži, npr., kao i mnogi drugi akti upereni ka punjenju budžeta, a ne socijalnom aspektu, pa prijetnje zvuče realno, međutim kako ne postoji validan registar vlasnika nepokretnosti, tako nije moguće ni kaznama obuhvatiti one koji izbjegavaju registraciju, katastar ima podatke, ali ogroman broj njih se odnosi na davno umrla lica, pa čak i ona čiji prvi potomci više nisu među živima, a bez suda i ostavinske rasprave nije moguće utvrditi nove vlasnike nepokretnosti, dakle od velikog broja kazni – NIŠTA. Naravno, onaj ko se bude registrovao nakon 31.03.moguće da će sam sebe registrovati i za kaznu, ali i to je malo vjerovatno!
Odoh sad u red, da pokušam predati Zahtjev 1001 za povrat poreza, neka mi je Bog u pomoći!