BON, Muškarci u Njemačkoj imaju prosječno za 23 odsto veće plate od žena, a razlika u ruralnim dijelovima Njemačke je veća i za 10 procenata u odnosu na gradove.
“Ljudi koji žive u ruralnim područjima uglavnom su zadovoljni svojim tradicionalnim načinom života. Istovremeno, tamo 40 odsto žena ima samo povremene poslove, a to znači da zarađuju manje od 400 evra mjesečno”, kaže Gabrijele Šturm iz Saveznog instituta za urbanizam i prostorno planiranje.
Podjela uloga u porodicama na selu i dalje je često ona klasična – muškarac radi, ide automobilom na posao u grad, a žena je zadužena za djecu i domaćinstvo.
Pošto u produženom boravku u školama obično nema dovoljno mjesta, ženama ostaje malo vremena za neki plaćeni posao. Zato one obično traže posao koji mogu da obavljaju od kuće.
Sa pojavom interneta situacija je olakšana i one mogu na taj način da ponude svoje proizvode i usluge. Udruženje žena sa sela sistematski podržava otvaranje takozvanih “seoskih internet-portala”, kaže predsjednica tog udruženja Brigite Šerb. Ono podržava sve žene koje žive na selu, a ne samo one koje se bave poljoprivredom.
“Tu se mogu pronaći oglasi žena sa sela koje nude najrazličitije vrste usluga – od rada u kafiću do veb-dizajna, od organizacije dječijih rođendana u seoskom dvorištu do koordinacije marketinških akcija. Žene su veoma kreativne kada je riječ o novim proizvodima i novim uslugama”, istakla je ona.
To uglavnom nisu stalna radna mjesta, ali su žene sa sela iz nužde naučile kako da iskombinuju više manjih poslova odjednom. Rade na farmi, prodaju mlijeko i jaja, iznajmljuju sobe ili stanove za odmor preko vikenda…
Udruženje žena sa sela nudi obuku u veb-dizajnu za mlade majke i do sada su tu šansu iskoristile 44 žene.
Prema riječima predsjednice Udruženja žena sela Brigite Šerb, situacija će nastaviti da se pogoršava dokle god se ponuda poslova za žene u ruralnim područjima ne poboljša. Već sad je u pojedinim selima teško pronaći poštu ili banku pa čak često nema ni škole niti bilo kakve institucije kulture, kaže ona.
“Ruralna područja imaju budućnost samo ako uspijemo da na selima zadržimo mlade i obrazovane žene. Sa svakom ženom koja napusti selo, odlazi i jedna potencijalna porodica”, istakal je Šerb.
Njemačko udruženje pravnica zahtjeva jednake plate za isti rad. “Potreban nam je pristup podacima iz platnih sistema i potrebno je da time rukovode drugi ljudi, a ne oni koji su to činili do sada”, kaže Hajde Pfar iz pomenutog udruženja.
Istovremeno, i dalje postoji nejednakost u platama i u gradovima. Žene u bankama zarađuju 30 procenata manje od muškaraca, kuvarica ima za 40 odsto manju platu od kuvara, a poštarka dva procenta manje od svog kolege. Nakon usvajanja zakona koji garantuje jednaku platu za isti posao, u Švajcarskoj i Kanadi su pomaci konačno vidljivi – prosječna plata žena se povećala. Tanjug