LJUBLJANA, Slovenačka ekonomija će se potpuno oporaviti 2015. godine, kada će vjerovatno privredni rast biti četiri ili pet odsto, izjavio je ekonomista Marjan Senjur.
Senjur vjeruje da su Sloveniji potrebne reforme, ali je ubjeđen da je izuzetno teško uključiti ih zato što je njima loše politički upravljano.
“Svaka ekonomska mjera mora biti izrađena sa ekspertizom, ali istovremeno mora biti i politički pažljivo planirana”, rekao je Senjur.
Upitan da li je tranzicija sa socijalističke ekonomije završena, Senjur je kazao da mehanizmi tržišne ekonomije nisu još potpuno uspostavljeni i dodao da Slovenija nije imala stabilne strukture vlasništva.
“Još nismo pronašli odgovarajuću ulogu države u tržišnoj ekonomiji, a to bi trebalo”, rekao je Senjur, koji je i bivši ministar ekonomskih veza i razvoja Slovenije 2000. godine.
On je istakao da Sloveniji nedostaje kupovna moć da privatizuje kompanije koje su ranije bile u državnim rukama, ali ne vjeruje da je prodaja strancima politički ili ekonomski prihvatljiva i mudra.
Označavajući reformu penzionog sistema kao neophodnu, Senjur je rekao da bi se ozbiljni problemi pojavili prije ili kasnije ukoliko bi ta ideja bila odbačena na referendumu, zbog toga što bi rast deficita u penzionom fondu bio pokriven iz nacionalnog budžeta.
Ukoliko se to dogodi, Senjur vidi samo dvije opcije – “mogli bismo da podignemo poreze i tako povećamo prihod budžeta, ili da smanjimo penzije. Tako bi sve veći dio stanovništva postao siromašan”.
Senjur je ocijenio skup mjera štednje koji je vlada usvojila kao dio pakta za evro solidnim, ali je dodao da su one bazirane na prognozama rasta bruto domaćeg proizvoda od četiri do šest odsto u nominalnim uslovima. “Ukoliko je nominalni rast pet odsto i rast javne potrošnje od dva do tri procenta, neće biti potrebne drastične mjere štednje”, zaključio je Senjur. Tanjug