BEOGRAD, Radna grupa Ministarstva finansija za spovođenje tendera za prodaju 51 odsto kapitala “Telekoma Srbija” trebalo bi danas da dostavi prijedlog Vladi Srbije da li bi trebalo prihvatiti ponudu “Telekoma Austrija”.
Austrijska kompanija je u ponedjeljak, 21. marta jedina dostavila ponudu od 950 miliona evra za kapital “Telekoma Srbija” i 450 miliona evra za investicije u naredne tri godine.
Premijer Srbije Mirko Cvetković izjavio je prošle sedmice da će u ponedjeljak, 28. marta Radna grupa dostaviti prijedlog Vladi Srbije koji mogu biti različiti i precizirao da Radna grupa može da preporuči da se započnu pregovori sa “Telekomom Austrija”, da se ponuda odbije ili da konačan prijedlog bude da se traži dopuna ponude, ako je ona nepotpuna.
Premijer Srbije Cvetković je tada demantovao da se sa “Telekomom Austrija” vode pregovari o prodaji “Telekoma Srbije” i podsjetio da je Radna grupa u obavezi da pet radnih dana, poslije dostavljanja ponude (u ponedeljak, 21. marta), donese prijedlog šta će biti sa tim tenderom.
Vlada Srbije je 20. oktobra 2010. godine raspisala međunarodni tender za prodaju 51 odsto kapitala “Telekoma Srbija”, a rok za dostavljanje obavezujućih ponuda istekao je 21. marta ove godine.
Potencijalni kupci su ranije bili obavješteni da će Vlada Srbije prodati 31 odsto kapitala, uz 20 odsto akcija grčkog OTE-a, koliko ta kompanija od ranije posjeduje u “Telekomu Srbija”, potvrdjeno je Tanjugu u Ministarstvu finansija Srbije.
Tendersku dokumentaciju za preuzimanje djela kapitala “Telekoma Srbija” otkupilo je sedam kompanija: “Dojče telekom”, “Telekom Austrija”, “Amerika movil”, “Veder investment”, “Turksel”, “Vimpelkom” i “Frans telekom” koji je, međuvremenu, odustao od učešća na tenderu.
Prema zvaničnim podacima kompanije, “Telekom Srbije” posjeduje “Telekom Srpske” u RS i kompaniju “M:tel” u Crnoj Gori, tako da će kupac morati da dobije dozvole i od nadležnih antimonopolskih institucija i u tim susjednim državama.
U vlasničkoj strukturi, država Srbija trenutno ima većinski udio od 80 odsto akcija u “Telekomu Srbije”, dok OTE, u kojem “Dojče telekom” posjeduje 30 odsto akcija, ima 20 odsto dionica srpske telekomunikacione kompanije.