BEOGRAD, Građevinske firme na naplatu potraživanja za izvedene radove čekaju u prosjeku 238 dana. Država je, trenutno, gotovo jedini investitor i dok, sa jedne strane, duguje neimarima, sa druge im za svaki ispostavljen račun obračunava i odmah naplaćuje porez na dodatu vrijednost od 18 odsto. Kako se fakture ispostavljaju na milionske dinarske iznose, obaveze neimara na ime poreza nisu male. Zapravo, građevinske kompanije su često primorane da uzimaju kredite ne bi li na vrijeme izmirili obaveze prema državi iako svoje usluge nisu naplatili.
– Neimari ne traže nikakve olakšice i ne biježe od obaveze plaćanja poreza – kaže Goran Rodić, sekretar Udruženja za građevinarstvo Privredne komore Srbije. – Na problem PDV, koji neimari moraju da plate prije nego naplate svoja potraživanja ukazujemo godinama i to je zaista veliko opterećenje za građevinsku industriju, koja je pred kolapsom. Mi samo tražimo da se naplata poreza obavi kada investitor izmiri svoje obaveze prema izvođaču. Zahtjevamo da u ugovorene obaveze ulazi devizna klauzula ili razlika u cijeni, što sada država ne priznaje, kao i da se definišu rokovi plaćanja.
Rodić navodi da se mjesečne fakture, koje izvođači šalju na naplatu, mjere stotinama miliona dinara, pošto je država uglavnom investitor na kapitalnim, skupim projektima. Primjera radi, kaže Rodić, samo jedan račun za izvedene radove na izgradnji stanova na lokaciji bivše kasarne „4. juli“ težak je oko 50 miliona dinara. Ista je situacija i na izgradnji saobraćajnica.
– Teško je odrediti dug države uključujući lokalne samouprave i javna preduzeća prema građevinskoj operativi – ističe Rodić. – Jer, neimari upravo zbog PDV sve češće ne ispostavljaju situacije kada završe posao, već to rade tek kada imaju čvrsta obećanja da će novac biti usplaćen. Danas je 90 odsto građevinske operative nelikvidno, a kako vezuju veliki broj kooperanata, automatski su i oni u istoj situaciji.
Planum
– Mi radimo i u Africi, Rusiji, Ukrajini, Kazahstanu i nigdje se porez ne plaća unaprijed kao što je to slučaj kod nas – kaže Ratomir Todorović, generalni direktor „Planuma“. – Tek kada plate fakturu, treba da naplate PDV. Bili smo u situaciji da nam je država za izvedene radove dugovala i više godina. Bilo je inicijativa da se reguliše plaćanje PDV po naplati ispostavljenih situacija, ali još ništa po tom pitanju nije urađeno.
Ratko Mitrović
– U prosjeku naše fakture su uglavnom na oko desetak miliona dinara – kaže Ilija Đorđević, generalni direktor preduzeća „Ratko Mitrović – niskogradnja“.
– Sve poslove koje smo odradili zaključno sa krajem prošle godine smo i naplatili. Mi smo malo srećnija firma, radimo takve poslove gdje nema kašnjenja u plaćanju. Izmirivanje poreza je uvijek problematično ako kasni naplata radova, jer su u pitanju velike sume novca. Novosti