PODGORICA, Vlada Crne Gore će, prema najavama, na sjednici u četvrtak donijeti odluku o valorizaciji skladišta, čime bi tržište dobilo bar još jednog snabdijevača naftom i derivatima. Time bi se stabilizovale cijene na rok duži od 15 dana i usklađivale se na tri ili šest mjeseci.
Na rast cijena nafte na svjetskom tržištu ne može se uticati, ali česte promjene uslovile su da Vlada reaguje. Uskoro će početi analiza skladišta od kojih je jedan broj u sudskom sporu između „Montenegrobonusa“ i „Jugopetrola“.
– Najbolje je da se dio skladišta, odnosno tankova, koji nisu u sudskom sporu, a nalaze se u Bijelom Polju – valorizuju. Na taj način obezbjedili bismo na tržištu, bar jednog, ili više distributera. U zavisnosti od rješenja iz sudskih sporova, i ta skladišta bi se stavljala u funkciju – rekao je Igor Lukšić, predsjednik Vlade.
Takvi postupci uticali bi na stabilizaciju cijena u dužem roku, jer bi se prolongirao rok usklađivanja cijena sa 15 dana, na tri, ili čak šest mjeseci.
– Zatražio sam od Ministarstva finansija da analizira uredbu o formiranju cijena i da preispita dinamičko preslaganje pojedinih obaveza koje proističu iz uredbe. Tako bi se obezbjedile stabilnije cijene, smanjile oscilacije na svakih 15 dana, a cijene se usklađivale na tri ili šest mjeseci – naveo je Lukšić.
U „Montenegrobonosu“, koji raspolaže sa rezervoarima u Baru, Bijelom Polju, Podgorici i Lipcima, u kojima je ukladišteno 52.500 kubika, kažu da bi od takve odluke najviše koristi imali krajnji potrošači. Sa druge strane, komentar o eventualnoj odluci u kotorskom „Jugopetrolu“, za sada, nemoguće je dobiti. Novosti