KRALJEVO, Delagacija Vlade Srbije, koju je predvodila potpredsjednica Verica Kalanović, i bivši ministar ekonomije Mlađan Dinkić posjetili su danas fabriku Magnohrom u Kraljevu, gdje je poslije četiri godine počela proizvodnja vatrostalnog materijala u rotacionim pećima.
“Rotaciona peć za sinterovanje magnezita u Magnohromu ponovo radi”, rekla je Verica Kalanović i dodala da je Ministarstvo ekonomije bilo na dobrom putu kad je odlučilo da uloži u revitalizaciju Magnohroma i rudnike magnezita na Zlatiboru i Gornjem Milanovcu i da zaposli ljude u fabrici.
Ona je dodala da Magnohrom ima veliku šansu da proizvodnju sinterovanog magnezita i vatrostalnih opeka plasira u mnoge evropske zemlje i na domaće tržište i to u mnogo većoj količini nego do sada.
Ministar ekonomije Srbije Nebojša Ćirić je rekao da osim pokretanja proizvodnje u rudnicima i fabrici predstoji i revitalizacija pogona u Magnohromu do kraja godine i najavio da će Ministarstvo ekonomije pomoći u nabavci dvije šahtne peći, što će značiti novi proces proizvodnje u fabrici.
Bivši ministar ekonomije Mlađan Dinkić koji je, kako je rekao, u Magnogromu danas boravio na poziv rukovodstva kompanije, kazao je da Vlada još više mora da investira u Magnohrom kako bi se ostvario što veći izvoz magnezitnih opeka. “Rukovodstvo nam je na sastanku reklo da se ove godine planira izvoz samo sinter magnezita u iznosu od 7.000.000 evra, što je četiri puta više od prihoda Magnohroma u prošloj godini”, rekao je Dinkić.
On je ocijenio da uz nova ulaganja i korišćenja prirodnih potencijala Srbije, Magnohrom može da postane jedan od najvećih srpskih izvoznika.
Tokom posjete Magnohromu, ministar ekonomije Nebojša Ćirić je kazao da će na osnovu ugovora vlada Srbije i Republike Srpske uskoro početi i proizvodnja i isporuka oko 200 vagona za Republiku Srpsku iz pogona Fabrike vagona Kraljevo.
Ćirić: Kraljevo jedan od ciljeva Vlade
Vlada Srbije i Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja nastaviće da pomažu oporavak Kraljeva i to će biti jedan od ciljeva Vlade, rekao je u Kraljevu ministar ekonomije i regionalnog razvoja Nebojša Ćirić.
On je ocijenio da je to neophodno jer je ‚osim prirodnog zemljotresa, Kraljevo posljednjih petnaestak godina pogođeno i ekonomskim zemljotresom.
“Za ilustraciju je dovoljno reći da je stopa nezaposlenosti u Kraljevu 31 odsto i jedna je od najvećih u Srbiji”, rekao je Ćirić na konferenciji za novinare organizovanoj poslije razgovora s rukovodstvom grada.
On je ocijenio da u Kraljevu nisu dale adekvatan rezultat Vladine mjere za stimulisanje zapošljavanja u ekonomski devastiranim gradovima, a da je razlog tome loša infrastruktura. „Bilo je interesovanja nekoliko većih investitora, ali su se odlučili za gradove sa boljom infrastrukturom, prvenstveno putnom”, kaže Ćirić. Beta, Tanjug