SARAJEVO, Tarifni postupak za korekciju cijena električne energije, prema kojem bi trebalo da poskupi struja za domaćinstva i privredu, a koju isporučuje “Elektroprivreda BiH” (EP BiH), počeće 24. marta, dok u “Elektroprivredi RS” navode da cijene struje ove godine neće mijenjati.
EP BiH predložila je više varijanti za promjenu cijena, koje podrazumijevaju poskupljenje struje za pojedine kategorije potrošača, a za druge pojeftinjenje.
Kako saznajemo, EP BiH je, između ostalog, zatražila da struja poskupi za domaćinstva i velike industrijske potrošače na 110 kilovolti. Za potrošače na niskom naponu od 0,4 kilovolta, a gdje spadaju trgovine, pekare i druge manje proizvodne i uslužne djelatnosti, cijena bi bila smanjena.
Istovremeno, predloženo je da cijena struje humanitarnim organizacijama, obdaništima i javnim kuhinjama bude smanjena, odnosno da bude ista kao i domaćinstvima.
Procenti poskupljenja, koji su navedeni u prijedlogu, još su pod velom tajnosti.
Da li će neke od predloženih varijanti biti usvojene ili možda neka njihova kombinacija znaće se u tarifnom postupku, koji će Federalna regulatorna komisija za električnu energiju (FERK) pokrenuti na sjednici u četvrtak.
“Elektroprivreda BiH” je dostavila svoje prijedloge za korekciju cijena, a tokom tarifnog postupka, koji je javan i transparentan, i u koji će se kao umješači moći uključiti pravna i fizička lica, mora dokazati sve svoje troškove pred FERK-om i javnosti”, rekao je juče Risto Mandrapa, predsjednik FERK-a.
Dodaje da tarifni postupak traje od tri do devet mjeseci, što znači da nove cijene električne energije sigurno ne treba očekivati prije sredine ljeta.
U FERK-u kažu da ne mogu dati podatke o korekciji cijena koje je dostavila EP BiH, dodajući da je dužnost ove kompaniej da o tome obavijesti javnost prije sjednice FERK-a u četvrtak.
Kako saznajemo, EP BiH će saopštenje o tome izdati sutra.
Zahtjeve za podizanje cijena za pojedine kategorije potrošača EP BiH, između ostalog, temelji na činjenici da je ugalj poskupio 42 odsto, a čini 40 odsto troškova, da su u 2009. godini za 100 odsto povećane naknade za hidroakumulacije, kao i da kompanija mora plaćati obaveze iz međudržavnog ugovora o elektroenergertskoj efikasnosti. Povećanje troškova utiče na druge preuzete obaveze preduzeća, među kojima je i ona o investiranju u modernizaciju rudnika.
“Elektroprivreda BiH” posljednji put je mijenjala cijene električne energije 2007. godine. Korekciju cijena “Elektroprivreda HZ HB” zadnji put izvršila je u junu prošle godine.
Sa druge strane, Blagoje Šupić, finansijski direktor “Elektroprivrede RS”, rekao je da je tarifna cijena za domaćinstva u RS trenutno za jedan odsto manja u odnosu na cijenu “Elektroprivrede BiH”, a za 16 odsto niža u odnosu na “Elektroprivredu HZ HB”.
Šupić je objasnio da su u RS tarifne cijene za industriju niže za 49 odsto od trenutne cijene EP BiH, a za 72 odsto u odnosu na “Elektroprivredu HZ HB”.
On je istakao da do podizanja cijena električne energije u RS u ovoj godini neće doći.
“Do posljednjeg povećanja cijena električne energije u RS je došlo 1. januara 2010. godine, od tada nije podnesen nikakav zahtjev za povećanje, niti se planira povećanje cijena eletrične energije”, rekao je Šupić. Nezavisne novine