BANJALUKA, BIJELJINA, Bh. poljoprivrednici žale se da za predstojeću proljećnu sjetvu, koja bi mogla početi za desetak dana, nemaju novca, a njihove muke otežavaju nikad skuplje gorivo, vještačko đubrivo i sjemena.
Iz udruženja poljoprivrednih proizvođača može se čuti da su brojni poljoprivrednici u panici jer klimatski uslovi pogodiju da se traktori uskoro pokrenu, a džepovi su im se, kažu, ispraznili tokom zime.
Vještačko đubrivo i dalje drži cijenu kakva nije zabilježena proteklih godina, a zasad nema ni nagovještaja kada bi moglo doći do raspodjele plavog dizela, koji su ratari sa zebnjom očekivali.
Nikad pesimističniji nije bio Enes Hasanović, sekretar Udruženja poljoprivrednika BiH, Odjeljenje Tuzlanskog kantona, koji je zabrinut jer, kako kaže, loša politička situacija u BiH najviše utiče na poljoprivredu.
“Kod nas se od budžeta izdvaja tri odsto za podsticaje u poljoprivredi i kako onda da se takmičimo s proizvođačima iz Evrope, gdje se u istu svrhu ulaže oko 40 odsto od nacionalnog dohotka”, pita se Hasanović.
Naš sagovornik tvrdi da su poljoprivrednici prepušteni na milost i nemilost uslovima u kojima se nalaze i dodaje da nemaju plana kako ući u sjetvu.
“Nemam riječi da kažem u kakvoj smo situaciji. Računao sam, gorivo je skuplje 30 odsto nego prošle godine. Đubrivo je poskupjelo isto toliko”, argumentuje on i pita se kako će poljoprivrednici obezbijediti novac za proizvodnju.
Ništa manje nije optimistična ni Slobodanka Milošević, predsjednica semberskog Udruženja poljoprivrednika “Eurofarmer”, koja kaže da su poljoprivrednici svjesni u koliko su teškoj poziciji i dodaje da ulažu maksimalne napore da uđu u sjetvu.
“Dvije godine priča se o plavom dizelu, ali to nikada da se završi. A sjetva počinje oko 1. aprila”, naglašava ona, dodajući da će poljoprivrednici zasijati samo onoliko površina koliko im finansijski uslovi dozvole.
Inženjeri poljoprivrede saglasni su da cijene naftnih derivata, đubriva i sjemena diktiraju i zainteresovanost poljoprivrednika za proizvodnju.
“Bilo bi nezahvalno prognozirati koliko će ratara ove godine odustati od proizvodnje ili zasijati manje površina, ali sve ukazuje na to da oni nisu u zahvalnoj poziciji. Uzmite u obzir činjenicu da je i prošle godine zasijano manje površina nego inače, ali i da su manje proizveli”, pojašnjavaju stručnjaci.
Dok poljoprivrednici brinu da li će pronaći način da popune svoje oranice, u resornim ministarstvima tvrde da proizvodnja neće opasti. Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS Miroslav Milovanović nedavno je izjavio da se ne plaši da će poljoprivrenici odustajati od sjetve, dok su u Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva FBiH kazali da ratarima pomažu kroz podsticaje. Nezavisne novine