BERLIN, Državni bankrot Japana i u najgorem slučaju teško je moguć, a SAD sa finansijskog aspekta imaju mnogo više razloga za strahovanja zbog posljedica japanske katastrofe, konstatovao je list “Financial Times Deutschland”.
Pišući o finansijskoj situaciji Japana i svijeta nakon katastrofalnog zemljotresa, cunamija i havarije u nuklearnoj elektrani list primećuje da “ako se pogledaju samo brojke, Japan je gotovo bankrotirao”. Naime, već prije zemljotresa bio je rekorder po visini duga među industrijski razvijenim zemljama.
Japanska država zadužena je za dvostruki iznos godišnjeg društvenog proizvoda; to je dvostruko više od SAD i znatno više od Grčke. Situacija će se samo dodatni pogoršati zbog ogromnih troškova za obnovu zemlje, piše list, a prenosi Deutsche Welle.
Uprkos tome, državni bankrot Japana i u najgorem slučaju teško je moguć. Sa finansijskog aspekta, SAD imaju mnogo više razloga za strahovanja zbog posljedica japanske katastrofe.
Strah da bi Japanu moglo ponestati novca je neosnovan, jer na tamošnjem tržištu državnih obveznica drugačija je situacija. Za razliku od SAD ili Njemačke, Japanci gotovo da ne zavise od stranog kapitala. Strani investitori, naime, posjeduju samo pet procenata državnih obveznica i čak kada bi povukli taj novac deficit bi lako popunile velike japanske banke i penzioni fondovi.
U daleko većoj opasnosti su američke državne finansije, koje u mnogo većoj mjeri zavise od stranog kapitala. Poslije Kineza, Japanci su najveći investitori u američke obveznice. Ukoliko bi povukli novac iz dolarskih obveznica kako bi ga uložili u obnovu zemlje to bi napravilo ogromnu rupu u američkom budžetu.
Rast vrijednosti jena i pad dolara proteklih dana ukazuju da je taj scenario moguć. Pri tom nije riječ samo o privatnim investitorima. I centralna japanska banka mogla bi biti primorana da se odrekne dijela deviznih rezervi ukoliko dođe do privrednog pada i smanjivanja prihoda od izvoza. Veliki dio tih deviznih rezervi je u američkim obveznicama, prenose agencije.