BEOGRAD, Kako bi tržište bilo bolje snabdijeveno osnovnim namirnicama, Vlada Srbije planira da pojača rad i efikasnost Republičkih robnih rezervi. Na sjednici Vlade u četvrtak, Robne rezerve će, kako saznaju „Novosti“, i zvanično biti izdvojene iz Ministarstva trgovine i usluga Srbije i direktno za svoj rad odgovaraće Vladi i premijeru.
Država će, kako kažu u Vladi, kupovati kada je jeftino, a plasirati robu na tržište, kada se primjeti poremećaj u snabdijevanju.
Kažu, sistem je sličan onome koji je Vlada nedavno primjenila u slučaju nestašice šećera. Međutim, baš slučaj „šećer“ ukazuje da je planirani sistem podložan brojnim zloupotrebama. Tako ovih dana, šećer iz rezervi može da se nađe po cijeni od 98 dinara, ali samo uz veliku sreću.
Jer, uglavnom ga kupuju oni koji ih plasiraju po višim cijenama u malim radnjama „iz ulice“ ili, čak, na pijacama po cijeni od 120 ili, čak, 130 dinara. Trgovci primjećuju da se to dešava, ali ih, nažalost, zakon spriječava da ograniče prodaju.
Pojedini ekonomisti smatraju da državne rezerve treba da reaguju samo u vanrednim okolnostima i da tržište mora da formiraju zakoni ponude i tražnje.
– Moguće je da nastupi veliki pad cijena, zbog moguće recesije u Japanu, pa da, recimo, pšenica dobro rodi, a da seljaci ne mogu da je prodaju, jer će otkupljivači čekati najnižu cijenu do septembra ili, čak, oktobra – objašnjava ekonomista Miroslav Zdravković i dodaje da bi to dovelo do još manje zasijanih površina pod žitaricama sljedeće godine.
U tom slučaju, kaže, država bi morala da izađe sa minimalnom cijenom po kojoj će otkupljivati sav rod.
Prijedlog mjera koje bi u kratkom roku, prema mišljenju Zdravkovića, doveo do poboljšanja ekonomske situacije je uvođenje poreza na valutne transakcije od 0,5 odsto, jer lani je devizni promet iznio 60 milijardi evra sa tendencijom da u ovoj godini premaši 100 milijardi.
– Ako bi smo isključili izvozne prihode i doznake iz ovog poreza prikupilo bi se najmanje 30 milijardi dinara – dodaje Zdravković.
– Novac od prikupljenog novog poreza treba dati za subvencionisanje primarne poljoprivredne proizvodnje i intervencije iz Robnih rezervi. Tu je, međutim, veoma važno da se odredi prezican koridor u kom Robne rezerve kupuju po minimalnoj cijeni i prodaju po maksimalnoj cijeni osnovne životne namirnice, i izvozne poljoprivredne proizvode.
Inače, prema planu Vlade, a u koje su „Novosti“ imale uvid, državne rezerve će na zalihama imati strateških proizvoda za dvoipomjesečne potrebe stanovništva.
Tu će biti jestivo ulje, šećer, brašno, konzerve, pasulj, pirinač. Za ovo će, naravno, rebalansom budžeta biti izdvojena dodatna sredstva.
Fer uslovi
– Prvi korak Ministarstva je da na najmanju moguću mjeru svede sve rizike koji mogu da dovedu do destabilizacije na tržištu osnovnih životnih namirnica – kaže Dušan Petrović, novi ministar poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede.
– Prošle godine imali smo nekoliko kritičnih situacija i učinićemo sve da u najmanjem mogućem roku osposobimo institucije na koje država ima uticaj, kako se takve stvari više ne bi dešavale.
Kako je rekao, „biće uspostavljena jasna pravila igre za sve, koja će morati da se poštuju“, dodajući da će se boriti za obezbjeđivanje fer uslova na tržištu.
Produktivnost mjera
– Intervencije na tržištu iz Robnih rezervi su dugoročno produktivne, ako su dio šireg, kompleksnog paketa stabilizacije tržišta i unapređenja konkurencije – smatra Zoran Bogetić, ekonomista.
– Ekonomska politika treba da produbi ideju liberalizacije tržišta, uključujući zvanične carinske i necarinske barijere. Posebno je važna opasna zona necarinske zaštite domaćeg tržišta, i investitora koji su oslonjeni na takve protekcionističke mjere. Treba nam značajno efikasniji, održiv lanac snabdijevanja potrošača. Veoma važan segment borbe za razvoj povjerenja u privredu i postizanje konkurentnije proizvodnje i distribucije, jeste borba protiv korupcije i sive ekonomije. Novosti