BANJALUKA, U proceduri je izrada pravilnika o deklarisanju mesa koje se prodaje u mesnicama i trgovinama u RS, tako da će u budućnosti kupci tačno znati u kojoj klaonici je zaklana životinja i koliko je meso staro, najavio je Miroslav Milovanović, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS.
“Na taj način izbjećićemo probleme koje sad imamo, u smislu prodaje uvezenog, duboko smrznutog mesa, zaklanog prije godinu-dvije”, kaže Milovanović.
S obzirom na to da ste ministar tek kratko vrijeme, da li već imate predstavu o tome šta će biti prioriteti Vašeg rada?
MILOVANOVIĆ: Ministarstvo je jako široko i ne možemo se bazirati na samo jednu oblast. Između ostalog, imamo obavezu da uđemo u projekat izgradnje sistema odbrane od poplava. Na tome se i radi, u toku su pregovori sa bankama, a vrlo brzo će se iznaći neka rješenja. Što se tiče poljoprivrede, tu ima mnogo prostora za djelovanje.
Šta je prvo potrebno uraditi kada je poljoprivreda u pitanju?
MILOVANOVIĆ: Ja sam nezadovoljan stanjem u zadružnom sektoru. Poljoprivrednom proizvođaču jedini partner treba da bude zadruga, ali ne onakva kakvu smo imali, već da ona bude prilagođena uslovima i vremenu. To treba organizovati tako da poljoprivredni proizvođač mora da vodi brigu o kvalitetnoj proizvodnji, dok će zadruga edukovati poljoprivrednike da idu u korak s vremenom, u smislu proizvodnje kultura koje su nama potrebne.
Šta dobijamo time?
MILOVANOVIĆ: Naši poljoprivredni proizvođači su navikli na proizvodnju određenih kultura, a kada razgovarate sa prehrambenim subjektima, dobijete informacije da te kulture nisu dobre ili postoje bolje. Zato ćemo dogovoriti ko će raditi koji posao, a sve treba organizovati tako da svaki pedalj obradive površine mora biti iskorišten.
Mljekari se žale da je otkupna cijena mlijeka niska, a proizvođači mesa da gube tržišnu utakmicu sa uvozom.
MILOVANOVIĆ: Mislim da su mljekari zadovoljni politikom Vlade RS i Ministarstva, u smislu subvencija. Kada je meso u pitanju, u proceduri je izrada pravilnika o njegovom deklarisanju, tako da će u budućnosti kupci u mesnicama i tržnim centrima tačno znati u kojoj kladionici je zaklano i koliko je meso staro. Izbjeći ćemo probleme koje sad imamo, u smislu prodaje uvezenog, duboko smrznutog mesa, zaklanog prije godinu-dvije.
S obzirom na to da je došlo do poskupljenja vještačkog đubriva, ali i goriva, plašite li se da će poljoprivrednici odustajati od proizvodnje?
MILOVANOVIĆ: Ne plašim se, jer je interesovanje poljoprivrednika za vještačko đubrivo, u smislu podnošenja zahtjeva, veliko. Cijena goriva je takva kakva jeste, što je zaista problem.
Pa, da li će poljoprivrednici do proljeća dobiti plavi dizel?
MILOVANOVIĆ: Da li ćemo ga dobiti do proljetne sjetve, ne mogu Vam reći, ali stav Vlade je da idemo na uvođenje plavog dizela kao trajne kategorije. Stvoreni su preduslovi, a došli smo u situaciju i da su političari u FBiH spremni da se on uvede.
Kako će ovaj put biti spriječene eventualne zloupotrebe podsticaja za poljoprivrednu proizvodnju, kojih je ranije bilo?
MILOVANOVIĆ: Pokušaćemo pojačati kontrolu kod isplate podsticajnih sredstava. Imamo mnogo zahtjeva, i da bismo svaki iskontrolisali, treba nam možda još 500 zaposlenih. Međutim, kontrolisaćemo bez najave i ne bih preporučio nikome da podnosi zahtjev ako ne stoji iza njega.
Šta treba uraditi da bi poljoprivrednici i nevladine organizacije bili zadovoljni?
MILOVANOVIĆ: Da Vam kažem, vi ćete uvijek imati opoziciju, to je apsolutno.
Da li to znači da NVO sektor nije u pravu kada kritikuje?
MILOVANOVIĆ: Ne, mi ne bježimo od činjenice da problema ima. Ali, na neke probleme ne možemo uticati. Međutim, možemo postavljati takvu zakonsku regulativu kojom bismo se, primjera radi, oduprijeli pritiscima izvana. Samo dobrom organizacijom možemo da se suprotstavimo proizvodima koji dolaze u RS, a koje možemo proizvesti i ovdje.
Da li ste, osim sa Vladimirom Usorcem, predsjednikom Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS, imali sastanke sa predstavnicima drugih NVO koja se bave poljoprivredom?
MILOVANOVIĆ: Naravno, sa svim udruženjima. S Usorcem smo, moguće, brojčano razgovarali više puta, ali imamo obavezu da pričamo sa svima. Jedino sa čime nisam imao saglasnost jeste to što su pojedina udruženja pokušavala da uvlače politiku u poljoprivredu.
Ali su i Usorca optuživali da je u sprezi sa vlašću…
MILOVANOVIĆ: Ja sam im rekao da bi Ministarstvo najviše voljelo kada bi imali jednog predstavnika s kojim ćemo pregovarati. Ono što ja znam, a nemam razloga da branim Usorca, jeste da je bio kritičan prema Vladi, ali su njegove kritike bile realne.
RS jedina u okruženju ima Agenciju za šume, a ovih dana oprečna se mišljenja pojavljuju o tome da li nam je ona potrebna.
MILOVANOVIĆ: Agencija za šume je institucija koja je regulisana zakonom. Drugo je pitanje to što u zemljama u okruženju agencije za šume više ne postoje, odnosno isključene su jer je procijenjeno da su suvišne. Ja smatram da je ona kod nas uvezena po inerciji na okruženje. Sada postavljam pitanje – kad su je svi isključili, zašto to ne bismo i mi učinili. Moram još dobro da sagledam situaciju i vidim kakav je rad Agencije.
Uštedjeću 5.000 KM
Vlada RS uvela je štednju službenicima. Koliko Vi trošite na telefoniranje?
MILOVANOVIĆ: Prošli mjesec država je na meni uštedjela 406 maraka. Znači, godišnja ušteda će biti oko 5.000 KM. Nezavisne novine
Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba