BEOGRAD, Generalni sekretar Udruženja banaka Srbije Veroljub Dugalić ocijenio je danas da će predloženi zakon o zaštiti korisnika finansijskih usluga dovesti do nesigurnosti u sistemu i rigoroznih uslova za davanje zajmova i kreditnih kartica.
On je na tribini u Narodnoj banci Srbije povodom Svjetskog dana potrošača kazao da je problematično što je prijedlogom zakona predviđeno da se i ugovori za sve kredite u otplati usklade sa novim pravilima, čime se praktično uvodi retroaktivna primjena.
Dugalić je kazao i da problematičnu odredbu zakon predstavlja i mogućnost da korisnik 14 dana nakon isplate kredita, bez objašnjena odustane od zajma, a ima i rok od 30 dana da vrati glavnicu.
“Time se devalvira institucija ugovora i stvara pravna nesigurnost u sistemu, a stvoriće i velike probleme bankama”, ocijenio je on.
Dugalić je kazao da je problematično i rješenje kod potrošačkih kredita, gdje potrošač koji nije zadovoljan kupljenom robom, a prodavac ne želi da ga obešteti, može da traži nadoknadu od banke koja mu je odobrila zajam za kupovinu tog proizvoda.
Udruženja banaka Srbije je ocijenilo i da je negativna i odredba, istakao je Dugalić, kojom je predviđeno da vlasnik kreditne kartice može u roku do 45 dana da prijavi neovlašćeno korišćenje kartice i snosi nastala dugovanja do iznosa od 15.000 dinara.
Kako je naglasio, te odredbe primoraće banke da uvedu rigorozne uslove za odobravanje postrošačkih kredita i kreditnih kartica.
Dugalić je ocijenio da bi sporne odredbe trabalo izmjeniti da bi se izbjegle negativne posljedice zakona, koji je u suštini dobar i precizno uređuje oblast zaštite korisnika finansijskih usluga, koja do sada nije bila regulisana na nivou zakona u Srbiji.
Viceguverner Narodne banke Srbije Mira Erić-Jović odbacila je navode Udruženja banaka ističući da predloženi zakon, koji je 1. februara 2011. upućen Skupštini Srbije na usvajanje, u potpunosti usklađen za direktivama Evropske unije.
Ona je kazala da će kod malog broja ugovora banaka i korisnika biti potrebno usklađivanje sa novim pravilima, jer većina ne sadrži neodređene kamatne stope i poslovnu politiku banke, kao uslov za promjenu ugovorene kamate.
Mira Erić-Jović je rekla i da se ne očekuju problemi u primjeni zakona pošto je 75 odsto banaka na srpskom tržištu iz zemalja Evrpske uniije, koje ta pravila po direktivi EU 2008/48 primjenjuju od maja 2010.
Predsjednik Nacionalne organizacije potrošača Srbije (NOPS) Goran Papović kazao je da potrošači traže samo da uslovi ugovaranja kredita budu potpuno jasni i da se znaju svi troškovi koji ulaze u kredit.
Papović je kazao i da bi jedno od privatljivih rješenja bilo da se dio oko uređenja zaštite prava korisnika kod potrošačkih kredita premjesti u Zakon o zaštiti potrošača. Beta