PEKING, Kina je suočena sa teškim balansiranjem između otvaranja novih radnih mjesta i smanjenja inflacije, rekao je kineski premijer Ven Điabao.
On je negirao da vlada rizikuje izazivanje neke vrste nezadovoljstva sličnom onom koje je potresao pojedine arapske zemlje.
Ven je upozorio da reforme Komunističke partije i vlade moraju da odgovaraju ekonomskom razvoju, kako bi se izbjeglo nezadovoljstvo zbog korupcije i velikih razlika u primanjima, što dovodi do nestabilnosti.
Premijer je rekao da će prva polovina 2011. godine biti teško vrijeme za upravljanje drugom po veličini privredom svijeta, sa slobodnim monetarnim politikama u drugim državama, visokim cijenama potrošne robe i povećanjem plata u Kini, što sve utiče na rast cijena.
“Inflacija je kao tigar. Jednom kad ga pustite napolje, teško ga je ponovo vratiti u kavez”, rekao je Ven.
Ponavljajući da je kontrolisanje inflacije najveći prioritet Pekinga, Ven je rekao da će vlada uspjeti u tom nastojanju. On je pri tom kao glavne krivce za kinesku inflaciju okrivio spoljne faktore.
Cijene nafte koje rastu poslije nereda na Bliskom istoku i bogate zemlje koje nastavljaju sa slobodnom monetarnom politikom su takođe uzročnici, rekao je Ven i dodao da “uvezena inflacija ima veliki uticaj na Kinu, i to je nešto što mi ne možemo lako kontrolisati”.
To je bio treći put u nešto više od dvije nedjelje da je Ven naglašavao vladinu odlučnost da kontroliše inflaciju, za koju kineski lideri strahuju da bi mogla da izazove nezadovoljstvo i potkopa uticaj vladajuće partije.
Kineska inflacija premašila je očekivanja i dostigla je 4,9 odsto, najveći nivo u više od dvije godine, uz izglede daljeg rasta tokom sljedećih mjeseci.
Korupcija predstavlja najveću opasnost.
Korupcija u administraciji i velike razlike u primanjima izazivaju nezadovoljstvo vladavinom Komunističke partije i premijer je najavio pažljivo kontrolisano političko prilagođavanje pod rukovodstvom partije.
“Bez političkog sistema, privredne reforme ne bi uspjele i dostignuća koja smo ostvarili u ekonomskim reformama mogla bi se izgubiti”, rekao je Ven koji pothranjuje predstavu da je naklonjeniji od drugih lidera pozivima za politička popuštanja.
“Sada korupcija predstavlja najveću opasnost i treba da nastavimo sa institucionalnim reformama kako bi eliminisali korjene korupcije”, rekao je kineski premijer.
Prema riječima Vena, partija će nastaviti kontrolu svih reformi, ali Kina neće slijediti primjer Tunisa, Egipta i drugih arapskih zemalja. “Svaki napor da se Kina poveže sa zemljama zapadne Azije i sjeverne Afrike koje su iskusile političke potrese je nekorektan”, rekao je premijer. Tanjug